Letní seminář 2018

sem2018 w

V sobotu 11.8.2018 proběhla v pražském parku Ladronka celodenní akce Nihonto Kenkyukai, zaměřená na základy boje japonským mečem. Někteří členové praktikují různé styly boje či bojového umění s japonským mečem. Pro některé účastníky byl seminář první zkušeností s praktickým použitím japonského meče, pro jiné rozšířením znalostí. Pod akci se zapsali: Pavel Slavík (vedoucí Kenshokan Dojo) a Jakub Zeman (vedoucí Hakuzan Dojo) – Toyama ryū / Nakagawa tozan ryū.

Seminář začal v deset hodin ráno pod vedením Pavla Slavíka. Zaměřil se především na základní techniky s podrobným vysvětlením správného úchopu meče, principů práce spodní části těla, základních seků a jednoduchých technik. Sensei po celou dobu procházel mezi účastníky a trpělivě opravoval jednotlivé nepřesnosti. Během tréninku přišlo na řadu i povídání o principech obsažených ve školách iai-do a jejich významu pro techniku jako takovou.

Po prvním bloku přišel vhod odpočinek nad šálkem japonského čaje v režii členů Klubu Čajovna, kteří si pro seminář připravili komentovanou degustaci 6 různých čajů. Během degustace byla představena historie čaje v Japonsku, jeho odlišnost od čajů jiných zemí, základní dělení a rozdíly mezi druhy čaje. Účastníci si pochutnali a zároveň osvěžili mysl i tělo.

Po obědové pauze jsme se vrátili k mečům a slova se ujal Jakub Zeman. Předvedl tameshigiri, zkoušku seku na smotaných rohožích. Někteří odvážlivci si pak tuto techniku mohli vyzkoušet. Na první pohled se vše jeví velmi lehké a elegantní, ale zdání často klame. Sensei Nakagawa považuje tameshigiri za dovršení zvládnutí techniky meče.

Odpolední blok se nesl v duchu základních seků s důrazem na práci boků. Jakub poukázal na rozdíly, které lze pozorovat v technikách pro veřejné ukázky Enbu a v totožných technikách, při skutečném boji. Na závěr semináře si zájemci mohli vyzkoušet volný souboj s měkčeným mečem na pět zásahů. Zásahovou plochou bylo celé tělo. Byla zajímavé sledovat, jak si v zápase počíná nováček a jak zkušenější šermíř.

Po skončení semináře a dopití čajů, okolo 18. hodiny, se někteří účastníci přesunuli k Jakubovu domu, kde proběhla prohlídka originálních mečových záštit s Jakubovým zasvěceným komentářem. Rád bych poděkoval všem, kteří se na přípravě a realizaci semináře podíleli. Klubu Čajovna za čajovou podporu s řízenou degustací. Především však obou učitelům, za laskavý dohled a výuku.     T. S.

sem1 wsem3 wsem4 wtamesi2 wtamesi wcaj wKarol a Tom wsem2 wjakub w 

  • 20 let Nihonto Kenkyukai +

    20 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Read More
  • 15 let Nihonto Kenkyukai +

    15 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Read More
  • 10 let Nihonto Kenkyukai +

    10 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Read More
  • 1

online...

We have 245 guests and no members online