Rok 2005

exhibition1

Valná hromada
10. valná hromada NIHONTO KENKYUKAI se uskuteční v sobotu 26.11.2005 od 9.00 do 16.30 hodin v Muzeu Policie ČR, Ke Karlovu 1, Praha 2.

PROGRAM:

  • 9.00-10.20 hod. nabídka japonského zboží, odborné literatury, výstavka prací členů, burza sběratelů, bulletiny, prolongace členství na rok 2006, ….
  • 10.30 hod. zahájení Valné hromady, Jak poznat NIHONTO (přednáška s diskuzí), ukázka KUMIHIMO – výroba sage-o a tsuka-ito
  • 11.30 hod. Tsuba 2005, soutěž o nejlepší výrobek
  • 12.00 hod. polední přestávka (obento z restaurace Miyabi)
  • 13.00 hod. Zpráva (obrazová) o činnosti v roce 2005, diskuze o plánu 2006
  • 15.00 hod. FILM (s tématikou mečů)
  • 16.30 hod. předpokládaný konec

P.S. očekáváme návštěvu z Polska
Využijte tuto možnost k prezentaci novinek, výrobků, literatury, setkaní s výrobci mečů, …

Výstava – pozvánka na film

V sobotu 24.9.2005 od 14.00 hodin se v Muzeu Policie ČR promítá japonský film „Kopiník GONZA“
Barevný, 128 minutový film je v původním znění s anglickými titulky.
Zve Japonská ambasáda a Nihonto Kenkyukai u přiležitosti výstavy mečů.

Výstava japonských mečů v Muzeu Policie ČR (tisková zpráva (BoP))

Od 7.9.2005 probíhá v Muzeu policie ČR, v Praze 2, Ke Karlovu 1, pod záštitou Japonské ambasády, jedinečná výstava japonských mečů, kterou připravila Společnost pro studium japonského meče Nihonto kenkyukai ve spolupráci s Náprstkovým muzeem.

 

exhibition1

Je to poprvé, kdy má veřejnost možnost spatřit nejen originály japonských mečů, ale také neobvykle rozsáhlý soubor velmi kvalitních replik zhotovených členy Česko-Japonské společnosti (je vystaveno více než 120 exponátů). Detailně si lze prohlédnout například mistrovské práce Pavla Bolfa, Pavla Řihácka nebo Aleše Leszczuka.

exhibition2

Samostatně jsou ve stojanech prezentovány čepele a soupravy, včetně souboru mečových záštit. Velmi názorná je ukázka výrobních postupů vzniku čepele, záštity, prstence habaki a dalších součástek, které jsou předvedeny fyzickými vzorky včetně nástrojů a doplněny fotografiemi jednotlivých fází výroby.

exhibition3

Doprovodným programem výstavy bude o sobotách 17. 9. a 24. 9. 2005, vždy od 14.00 hodin, přednáška Nihonto – japonský meč, na kterou bude navazovat projekce samurajského filmu ze starého Japonska „Déšt ustal“ (Ameagaru) v původním znění s anglickými titulky.

Výstava končí 9. 10. 2005.
Muzeum Policie CR je otevřeno denně mimo pondělky, od 10.00 do 17.00 hodin.

Studijní čepele

V inzerci přibyla nabídka studijních čepeli pro výcvik broušení pro členy NK.

Akce ve Znojmě

Ve čtvrtek 26.5.2005 v 19.00 hodin se koná v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě, Masarykovo nám. 11, přednáška pro veřejnost „Japonský meč, zbraň nebo umělecký předmět?“

Sobotní seminář pro členy Nihonto kenkyukai se koná 28.5.2005 od 10.00 hodin v zasedací místnosti Jihomoravského muzea ve Znojmě, Minoritský klášter, Přemyslovců 8.

Výstava japonských mečů / Japanese Swords Exhibition

U příležitosti Roku mezilidských vztahů mezi Evropskou unií a Japonskem a 10. roku činnosti naší společnosti se koná výstava japonských mečů v termínu 7. září – 9. října 2005 v Muzeu Policie ČR, v Praze 2, ulice Ke Karlovu.

Valná hromada Nihonto Kenkyukai

Valná hromada se konala 11.12.2004. V soutěži Cuba 2004 zvítězili Pavel Řiháček – cuba s vložkou stříbra a zlata a Silvestr Prajer – prořezávaná cuba.

tsuba prajer

tsuba rihacek

valna2004

 

Promítání filmu Déšť ustal

Japonské velvyslanectví vás zve na film ze starého Japonska Déšť ustal (Ameagaru). Film se promítá 27.1.2005 v 18:00 v Informačním a kulturním centru velvyslanectví Japonska, Hellichova 1, Praha 1.

Nové číslo polského časopisu BUDOJO

Informace o časopise BUDOJO byly přesunuty na vlastní stránku, přibyl popis čísla 2/2004.

První položka v registru mečů

Registr mečů obsahuje první položku dostupnou z webu: CZ Sword Register No. 101

Seminář ve Znojmě – změna termínu konání

Ruší se termín konání semináře v Jihomoravském muzeu Znojmo (29.3.2004), nový termín bude upřesněn později.

ColdSteel – repliky japonských mečů

V září 2003 byly Společnosti pro studium japonského meče předloženy k technickému posouzení tři výrobky z nabídky firmy ColdSteel, čínské repliky japonských mečů O-tantó naginata-naoshi, s naginata-bi (katalogové číslo 88T), wakizashi shinogi-zukuri s oboustranným žlábkem (88BW) a katana shinogi-zukuri s oboustranným žlábkem (88BK), které do ČR dováží firma High Life.

cskatana

Foto: Replika katany od firmy ColdSteel

Všechny meče byly rozebrány, podrobně prohlédnuty, proměřeny a zadokumentovány. Na čepelích mečů O-tantó a katana bylo v několika místech provedeno měření tvrdosti podle Rockwella (HRc), metalurgický rozbor materiálu (na řapu na straně ura) a realizováno měření řezivosti na papíru a konopném laně podle metodiky A1 české asociace nožířů ANBK. Na wakizashi tato měření prováděna nebyla.

Nejedná se o dekorativní předměty, jak jsme zvyklí u španělských či jiných evropských výrobků, ani o Iai-tó, ale o reálné a funkční zbraně tří velikostí: O-tantó (délka čepele 31,4 cm), wakizashi (51,8 cm) a katana (73 cm). Čepele mají dobře broušené tvary, jsou vyrobeny z uhlíkové oceli 1050 (obdoba české pružinové oceli třídy 14 260) a jsou velmi ostré. Zakalená část čepele dosahuje hodnoty tvrdosti 55 – 62 HRc, zatímco řap je popuštěn na hodnotu cca 30 HRc. Zkouška řezivosti provedená se vzorkem katany a O-tantó podle metodiky A1 Asociace nožířů Bohemia Cultellatores prokázala, že kvalita ostří je srovnatelná s tuzemskými, ručně vyráběnými noži. Všechny čepele jsou odlehčeny oboustranným žlábkem a prstenec habaki je vyroben z mosazi tradičním japonským způsobem.

Souprava mečů typu Buke-zukuri je tvořena dřevěnou, černě lakovanou pochvou a dřevěnou rukojetí pokrytou přírodní rejnočí kůží samé s klasicky provedeným černým opletem, pod kterým se nalézají dvě mosazné, leštěné ozdoby menuki v podobě draka. Černé, ocelolitinové kování soupravy tvoří kruhová prolamovaná záštita s motivem draka, objímka a hlavice rukojeti jsou s reliéfním dekorem ve stylu školy Omori (vzedmuté mořské vlny). Podložky seppa jsou z mědi. Svrtání rukojeti s řapem je provedeno jako poslední výrobní operace, před vložením bambusového kolíčku mekugi (katana má dva). Pravděpodobně z důvodu demonstrativního odlišení od japonských originálů jsou tyto repliky smontovány zrcadlově (obráceně nasazená záštita – lícovou stranou k čepeli, obráceně umístěné ozdoby menuki pod opletem, bambusové kolíčky vkládané ze strany ura).

Ke každému meči je přibalen modrý hedvábný obal.

V nabídce ColdSteelu jsou dvě varianty. Levnější meče „WARRIOR“ mají neleštěné čepele, v dražším provedení jsou čepele ručně doleštěné (s výjimkou plochy hira-dži, kde je kartáčováním vytvořen falešný hamon). Dražší triáda je ještě doplněna slavným mečem Kogarasumaru („Malý havran“).

Z pohledu studenta japonských mečů se otevírá lákavý prostor pro doladění meče. Po jeho rozebrání je třeba nejdříve odstranit ocelové piliny z dutiny v rukojeti a odjehlit hrany otvoru mekugi-ana v řapu. Bude vhodné vyrobit nový bambusový kolíček (stávající je přeschlý a má válcový tvar namísto kuželového). Samotná čepel může být vhodným objektem pro první leštičské pokusy. Povrch řapu je možné dodatečně zdrsnit pilníkem (vytvořit některý ze vzorů yasurime). Prstenci habaki, přestože je vyroben kvalitně, bude slušet mírná korekce hran pro přesnější doladění s tvarem čepele. Samozřejmě je možné správně smontovat soupravu. Aby mohla být záštita nasazena lícovou stranou k rukojeti je nutné upravit středový otvor nakago-ana a případně jej dotěsnit pomocí měděných vložek sekigane. Korektní umístění ozdob menuki je samozřejmě podmíněno změnou opletu rukojeti.

Toho kdo by chtěl meče používat k sekacím zkouškám je nutné upozornit, že čepel je poměrně tvrdě zakalená a zejména s dlouhým mečem (katanou) nelze doporučit přesekávání tvrdých předmětů. Samotný výrobce na to důrazně upozorňuje v letáku, který je k meči přiložen. Pod vedením zkušeného učitele se však lze pustit do sekání vodou smočených rohoží a podobných obvyklých testovacích materiálů.

Závěr

Meče lze považovat za plně funkční zbraně s dobrými řeznými vlastnostmi. Způsobem a kvalitou provedení se řadí k dobrým replikám a k užitečnému studijnímu materiálu zejména pro začínající studenty. Před použitím k sekacím zkouškám doporučujeme důkladně prověřit zejména u katany pružnost a tuhost čepele.