Rok 2013

PF 2014

všem příznivcům japonské kultury a umění hodně zdraví a štěstí v novém roce KONĚ; s poděkováním za letošní spolupráci na všech aktivitách v rámci ČJSpol. ...

Veřejná Valná hromada Nihontó Kenkyukai - v sobotu 30.11.2013, Muzeum Policie ČR

Již po 18. se sešli milovníci japonských mečů na každoroční valné hromadě, která je prakticky tečkou za letošní činností odborné sekce ČJSpol. Událost je nepochybně malým "svátkem", kdy se potkávají staří přátelé a veřejnosti jsou zde prezentovány práce, přihlášené do soutěže KATANA ROKU. Je to také místo, kde můžete v předvánoční době potkat přední české a slovenské výrobce replik japonských mečů te nejvyšší kvality a vzít si do ruky jejich nejnovejší výtvory. V programu byl největší časový prostor již tradičně věnován právě prohlížení novinek z dílen těchto česko-slovenských mistrů (mečířů a brusičů): Pavel Řiháček, Pavel Bolf, Ivan Luka Rogič, Jaroslav Němec, Otakar Ruček, Aleš Leszczuk, Milan Stecker, Jiří-"Z" Zdařil a Radovan Štofčík.

Proběhla prezentace nové, velmi zajímavé knihy "KENDÓ Tři spojené kruhy", kterou představil sám autor, přední čs. kendista, Ing. Jindřich Ziegelheim, Ph.D. Pavel Bolf podal obšírnou obrazovou informaci o letošním pobytu v Japonsku, kde úspěšně prezentoval svoji kovářskou zručnost vytvořením dvou čepelí, za pozornosti japonských novin. V odpolední části valné hromady začala obsáhlá diskuze členů i nečlenů, zejména k tématu soutěže Katana roku a nové webstránky. Zdá se, že přinesla lecos pozitivního a její výsledky by se mohly promítnout i do dalších aktivit.

Pro ty, kteří se nemohli účastnit, přinášíme několik dokumentačních obrázků. Další posléze naleznete ve Fotogalerii.

KANTEI 2013/6 - v sobotu 19.10.2013 se v KIS Na Můstku uskutečnil říjnový seminář identifikace japonského meče (suriage šintó katana Kuniyasu).

KANTEI 2013/5 - v sobotu 21.9.2013 se v KIS Na Můstku uskutečnil seminář identifikace japonského meče. K prostudování byla šin-šintó katana Naganobu (pozdní Edo).

KATANA ROKU 2013 - termín pro přihlášení do letošního ročníku soutěže, 15.10.,prodloužen do 30.10. Podrobnosti v záložce Katana roku.

KATANA-TAIKAI-2013 Letní seminář kování v Kožlí u Písku, pod vedením akademického sochaře a uměleckého kováře Jozefa Lupták (v sobotu a neděli 24.-25.8.2013), se v pohostinné péči Milana Svátka vyvedl. Jozef nás nezištně zasvětil do tajů svařování a kresby lanového damašku. Podvečerní kaligrafie otestovala ruce znavené celodenním máváním kladivem...

Představenstvo ČJSpol. projednalo a odsouhlasilo udělení prestižní ceny Nihontó Kenkyukai Award v soutěži KATANA ROKU nejaktivnějšímu účastníkovi obou ročníků. Je jím Radovan Štofčík z Košic, který prokázal vysokou kvalitu, zvládnuté řemeslo a cit pro materiál, harmonii celku a empatii pro precizní detail. Gratulujeme...

V neděli 2.6.2013 zazněla v rámci Průhonického trvalkového víkendu, pod záštitou Japonské ambasády, přednáška "Jak poznat originál japonského meče". Povodně a nepřízeň počasí neodradily desítky návštěvníků od celodenního programu Japonského víkendu v Průhonickém zámku.

Botanická zahrada v Praze http://www.botanicka.cz představuje ve dnech 4.-12.5.2013, ve své Japonské zahradě BONSAJE. O víkendech probíhá doprovodný program japonské kultury. Vřele doporučujeme návštěvu.

4.5.2013 se těšil pozornosti návštěvníků stánek japonského meče:

V japonské zahraně na Olešku "začalo" 27.4.2013 prezentací japonské kultury jaro :

V sobotu 20.4.2013 proběhl v KIS seminář KANTEI. Studovány byly dvě Ko-tó čepele: katana a wakizaši, a jedno Šintó tantó.

Na třech kurzech japonštiny v KIS Na Můstku proběhly ve dnech 16. a 17. 4 . 2013 přednášky o japonském meči. Studenti jazyka si tak rozšiřují poznatky o japonských reáliích.

Lázeňské Poděbrady přivítaly 27.3.2013 v přednáškovém sále Polabského muzea zájemce o japonského meče. Na přednášku navazovala přátelská diskuze, která se poněkud protáhla, dotazů bylo hodně ...

Valná hromada Česko-japonské společnosti proběhla v Mramorovém sále Lucerny 9.2.2013. Po hodnocení dvou uplynulých roků a odsouhlasení roční zprávy bylo schváleno staro-nové představenstvo. Navazoval velmi pěkný koncert:

6. ročník festivalu japonských filmů a kultury Eigasai se uskutečnil 22. – 28. ledna 2013 v pražském kině Lucerna. Na diváky čekalo bezmála 20 filmů, a doprovodný program. Po skončení pražské části festival dorazí v ozvěnách také do Plzně (7. – 10.2.), Opavy (12. –16.2.) a Hodonína (8. – 10.3.).

Sobotní Den tradiční japonské kultury se moc nevyvedl, Mramorový sál Lucerny obsadil volební štáb jednoho z prezidentských kandidátu a tak musela být akce narychlo přesunuta do přilehlé vietnamské restaurace. Tu navštívilo jen několik jedinců, a spíše omylem.

Z doprovodného programu lze připomenout Den japonské kuchyně, dvojjazyčné představení klasických japonských frašek kjógen nebo závěrečnou Japan Alternative Party v Lucerna Music Baru. Na festivalu byly výstavy (velkoformátové fotografie, kaligrafie, ikebana), dílny pro malé i velké, tradiční hudební happening s bubny taiko a další akce.

Přehlídku organizovala Česko-japonská společnost ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR, nadací The Japan Foundation a Palác Lucerna.

Více informací najdete na www.eigasai.cz

  • 20 let Nihonto Kenkyukai +

    20 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Read More
  • 15 let Nihonto Kenkyukai +

    15 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Read More
  • 10 let Nihonto Kenkyukai +

    10 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Read More
  • 1

online...

ゲスト 100人 と メンバー0人 がオンラインです