Odborná literatura 1

V roce 1997 vydala Kodansha International Ltd. knihu THE CONNOISSEUR´S BOOK OF JAPANESE SWORDS. Jedná se o kompletní anglický překlad knihy Token Kantei Dokuhon od Kokan Nagayama, kterou přeložil známý leštič mečů pan Kenji Mishina. Obsahuje 348 stran velmi podrobných údajů k identifikaci japonských mečů včetně 270 kreseb džihada a hamon. Cena je 39 Ł (liber). Knihu lze objednat u Kodansha Europe Ltd., 95 Aldwych, London WC2B 4JF.
Tato kniha je v nabídce Hana Trade

ARMS AND ARMOUR OF THE SAMURAI, I. Bottomley & A.P. Hopson
192 stran, kniha, B10011
- 700 let vývoje výzbroje a výstroje samurajů, 300 fotografií, vyšla i v češtině.

SHINKAGE-RYU SWORD TECHNIQUES, Tadashige Watanabe
150 stran, brožura, B10104 - 1. díl, B10015 - 2. díl
- Kami-izumi-ise-no-kami Nubutsuna vytvořil Shinkage-ryu hlubokým studiem a sjednocením tradičního japonského umění meče a je považován za otce moderního japonského boje mečem. Původní Shinkage-ryu mělo pevný racionální a spirituální základ a proto se stalo oficiální školou šogunátu Tokugawa. Stalo se nejen základem japonské feudální struktury ale také zdrojem vědění a učení třídy samurajů a také základním prvkem kodexu, kterým řídili svůj život. Tato kniha je určena pro začátečníky až středně pokročilé a je bohatě ilustrována černobílými fotografiemi, které zachycují rozfázované techniky boje mečem.

THE SECRET OF HIGH STRATEGY, Heiho Okugisho
260 stran, kniha, B10216
- překlad kompletní válečné knihy klanu Takeda napsané za života Takeda Šingen, nejznámějšího představitele tohoto rodu válečníků. Autorem je Jamamoto Kansuke Harujuki (vojenský zmocněnec a stratég klanu Takeda). Jedná se o nezkrácenou reprodukci původní japonské dřevotiskové edice z roku 1804. Tento dlouho očekávaný překlad Heiho Okugisho je zcela komplexní a zahrnuje originál japonského textu, včetně 45 stran originálních kreseb, zobrazujících bojové situace.

THE JAPANESE SWORD, Kanzan Sató
210 stran, kniha, B10105
- základní "učebnice" pro sběratele japonských mečů, obsahující barevné a černobílé fotografie a perokresby (154 obr.), byla napsána jako manuál historie japonského meče a pomůcka k jeho identifikaci. Autor (zemřel v roce 1978) byl předním japonským znalcem mečů a jeho rozsáhlé znalosti jsou v knize shrnuty do všech aspektů tradičního mečířství, včetně kování a hodnocení mečů. Vyvrcholením knihy je detailní popis více než tuctu nejvzácnějších čepelí, včetně O-Kanehira a Dódžigiri od Jasucuny - dvou nejlepších čepelí Japonska. Z diskuze o tom co činí tyto čepele významnými a čím prošly po generace, umožní čtenáři pochopit, jaké má meč v Japonsku postavení, jako vzácné dědictví a významná součást kulturního bohatství.
Tato kniha je v nabídce Hana Trade

THE CRAFT OF THE JAPANESE SWORD, Yoshindo Yoshihara
167 stran, kniha, B10102
- umění výroby japonského meče je staré více než tisíc let. Výroba čepele tímto starodávným způsobem je považována za nejdokonalejší způsob zpracování kovu na světě. Tato bohatě ilustrovaná, poučná a vyjímečná kniha popisuje krok za krokem výrobu meče od tavení rudy až po leštění čepele. Také popisuje postupy zhotovení habaki, ryteckou výzdobu a výrobu dřevěných částí soupravy širazaja.
Tato kniha je v nabídce Hana Trade

THE SAMURAI SWORD, J.M. Yumoto
191 stran, kniha, B10148
- meč představoval v dávných dobách symbol ducha starého Japonska. Byl považován za ztělesnění samurajského kodexu, byl výrazem železné discipliny a neochvějné oddanosti. Také je to jeden z nejvýznačnějších příkladů japonské tradice a umělecké dovednosti. Výsledek neúnavného úsilí dosáhnout velkého životního cíle, dokonalosti ve zděděném řemesle. Samurajský meč je vskutku překrásné umělecké dílo ale také strašná zbraň. Tato kniha je kompletní příručkou o samurajském meči. Hodnotný text se zabývá původem a vývojem meče, historickými souvislostmi, typy mečů, jejich částí, styly a rozdíly v konstrukci, uměleckým mečířstvím, uvádí slavné školy a popisuje péči o meč a jeho údržbu.
Tato kniha je v nabídce Hana Trade

THE DEITY AND THE SWORD, Risuke Otake
- 3 svazky Tenšin Šóden Katori Šintó Rjů uvádějí to nejlepší z klasického samurajského kendžucu a budžucu. Autor vychází z této starobylé školy a rozvíjí její strategii. Bohatě ilustrovaná publikace ukazuje vše o správné cestě jak vládnout mečem a popisuje cvičení s bokenem. Klasické budžucu je v podstatě boj, prostředek kterým samuraj bránil sebe, svého pána a majetek. Opakované cvičení sebou přináší také kultivaci ducha, morálky a myšlení. Správné pochopení je možné jedině v návaznosti na poctivé a přísné cvičení.
Naginata, Sodžucu - 165 stran, brožura, B10191
Sword Techniques - 149 stran, brožura, B10192
Iaidžucu, Bodžucu - 149 stran, brožura, B10193

JAPANESE SWORDMANSHIP, G.Warner - D.F.Draeger
312 stran, kniha, B10158
- umění japonského šermu, technika a výcvik jsou zde představeny za doprovodu 638 ilustrací. Autoři, významní odborníci, popisují historii, filosofii a praktikování tohoto bojového umění.

SAMURAI ARMIES 1550 - 1615, Richard Hook
40 stran, brožura, B10211
- bohatě ilustrovaná, barevná publikace zobrazuje samuraje ve výstroji a s výzbroji v rozmezí období pozdního Muromači až k počátku období Edó.

THE ART OF JAPANESE SWORDSMANSHIP, Nicklaus Suino
249 stran, brožura, B10059
- příručka Ejšin rjů iaidó. Původním účelem bylo zabít protivníka po bleskurychlém vytažení meče jediným sekem. Nyní směřuje výcvik bojového umění ke zlepšování koncentrace, rozvíjení síly a koordinace pohybu a kultivování vědomí v návaznosti na starověkou kulturu a tradice.

IAI - THE ART OF DRAWING THE SWORD, Darrell Craig
257 stran, brožura, B10060
- vynikající práce zahrnující mnoho aspektů Iaidó stejně jako kapitoly o prohlížení meče a o jeho údržbě, o dóžó etiketě, o etiketě meče, seppuku, zkoušení meče, kendžucu kata, a Čušingura (příběh 47 Róninů). Bohatě ilustrováno, včetně vyobrazení hlavních seků lidského těla, jak byly používány při testování mečů za feudalismu.

  • 20 let Nihonto Kenkyukai +

    20 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 15 let Nihonto Kenkyukai +

    15 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 10 let Nihonto Kenkyukai +

    10 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 1

online...

Právě přítomno: 146 hostů a žádný člen