Rok 2014

Poslední letošní Hovory o meči, 13.12.2014 (9/2014) se nesly v duchu předvánočním (čaj s cukrovím). Kantei čtyř mečů bylo důstojným završením letošních, sobotních diskuzí.

Na 19. výročním setkání členů Nihontó Kenkyukai a pozvaných hostů zazněly v sobotu 29.11.2014 v Muzeu Policie ČR avizované přednášky: Japonské armádní guntó a kozácká šaška; Royal Armouries Leeds - největší britská sbírka zbraní; RTG mikrotomografie japonské čepele; a proběhla kantei Koto Mino Senjuin. Příjemné setkání obohatily čajové ochutnávky a cukroví wagashi. Kolega Lesczuk představil své nejnovější výrobky záštit. Podrobnosti a hodnocení roku se členové dovědí v interní informaci.

Seminář Etikety japonského meče proběhl 26.11.2014 v Bujinkan Dojo Prague

Hovory o meči 8/2014 byly tématicky zaměřeny na manipulaci a údržbu mečů, k dispozici byla nová odborná literatura.

Hovory o meči 7/2014 přinesly kantei mu-mei wakizashi Nambokucho, Soshu-den. Zazněla prezentace o Royal Armouries Muzeum v anglickém Leeds.

3. ročník Slavnosti mečů KATANA MATSURI 2014 navštívilo v sobotu 27.9.2014 něco přes tisíc návštěvníků. Pro ně byla připravena řada akčních ukázek jak historického tak současného šermu a přednášek, které představily bojové umění a zbraně pocházející nejen z Asie, ale i z Evropy. V dopolední i odpolední části vystoupilo 52 účinkujících, na zajištění doprovodných akcí se podílelo dalších 25. Šerm či lukostřelbu si mohli vyzkoušet rodiče i jejich děti, stejně jako kaligrafii a origami. Tradičními lákadly byla japonská jídla a sladkosti Wagashi.

V sobotu 13.9.2014 proběhly v KIS Na Můstku šesté Hovory o meči. Původně plánované téma Etikety bylo s ohledem na skutečnost, že se noví členové omluvili z účasti zaměřeno na kantei dvou mečů. Mumei Koto katana (Mino Senjuin) a Koto wakizashi shobu zukuri. 27.9.2014 nás čeká Slavnost mečů KATANA MATSURI 2014. Podrobnosti najdete na webstránce: http://katanamatsuri.wix.com/katanamatsuri1

23.-24.8.2014 proběhl v Kožlí u Čížové (Písek) letní seminář kování. V komorní (optimální) sestavě čtyř účastníků se na dvou kovadlinách a ve dvou výhních zrodilo několik čepelí. Poděkování patří především Milanovi Svátkovi za péči, které se nám dostalo.

22.6.2014 převzal Steven Seagal od Rada Štofčíka u příležitosti semináře Aikido v dojo Red Dragon Strážske, na východním Slovensku, dar ó-tanto. Seagal se v sobotu veřejnosti představil v roli bluesového kytaristy a zahrál na prešovském hudebním festivalu. V neděli se pak na pozvání Petera Tomka věnoval necelé stovce aikido-ka v místím dojo. V rámci svého evropského turné 3.7.2014 zazpíval se svoji bluesovou kapelou také v Hradci Králové na festivalu Rock for People. http://www.cas.sk/clanok/288090/kosican-rado-vyrobil-stevenovi-seagalovi-originalny-dar-reakcia-herca-bola-absolutne-nezabudnutelna.html http://www.cas.sk/clanok/285321/akcny-hrdina-na-treningu-v-strazskom-prekvapil-seagal-je-rychlejsi-ako-mladici.html V pondělí 28.7.2014 navštívila Prahu paní Watanabe Atsuko a přivezla pozdravy od svého manžela, mistra Takayukiho (brusič a znalec mečů Hon´ami den). Zavzpomínali jsme na první setkání, které v roce 2000 zorganizoval pan Onoda Isao ve spolupráci s významným japonským dirigentem panem Mutó Hideyakim, a které předznamenalo 14 let spolupráce s Tsukushi kenkokai, organizací mečířů na Kyushu. Rádi tlumočíme srdečný pozdrav našeho senseie všem členům Nihonto Kenkyukai.

Poslední, předprázdninové Hovory o meči, 21.6. v KIS, byly věnovány období Shin-shintó.

Japan Czech Friendship Association v Tokiu slaví 10 let své činnosti. V čele s panem Takahashi a paní Ohtakou přiletěla skupina Japonek do Prahy. Přátelské setkání s představenstvem ČJSpol. proběhlo dne 18.6.2014.

Sobotní Japonský den 31.5. na Trvalkovém víkendu v Průhonickém zámku přilákalnávštěvníky nádhernou výzdobou ikebany, ukázkami iaidó a džódó, lukostřelbou kjúdó, workshopem divadla kjógen, tušovou malbou sumi-e a kaligrafií. Zaujala také přednáška o cubách.

V neděli 18.5. zazněla i přez nepřízeň počasí v Botanické zahradě na jarní výstavě bonsají přednáška o uměleckých mečích. Zajímavý program v nádherných zahradách pokračuje i další víkend, viz: http://www.botanicka.cz/

Hovory o meči 4/2014, dne 17.5., byly věnovány období Shintó a spojeny s kantei dvou čepelí:

Hovory o meči 3/2014 byly 12.4. věnovány Kotó mečům pěti škol Gokaden:

Sobotní odpoledne 22.3.2014 v KIS a setkání nad tématem KOTO-1, Hovory o meči 2/2014:

Hovory o meči 1/2014 v KIS na Můstku byly zaměřeny na etiketu japonského meče, manipulaci s ním a na údržbu.

V Košicích proběhl ve dnech 22. - 23. února 2014 sedmý ročník Nippon víkendu, naplněný mnoha tématy. Akci zahájil velvyslanec Japonska pro Slovenskou republiku, pan Akio Egawa. Nihonto Kenkyukai Česko-japonské společnosti reprezentoval Mirek Králik. Mezi ukázkami byly například: zenová meditace, kaligrafie, anime, umělá inteligence a robotika, japonské filmy, Dži-džicu, Kendó, Iaidó, Live-art, CosPlay, Go, Šó-dži, Bonsai, Technické muzeum Košice zapůjčilo výstavku japonských mečů.

Festival japonského filmu a kultury EIGASAI 2014

Sobotní odpoledne 25.1.2014 nabízelo návštěvníkům filmových projekcí kaligrafii, origami a meče... Shlédnout můžete šestnáct neopakovatelných filmových projekcí a navštívit bohatý doprovodný program. V sobotu 25.1.2014, odpoledne, si můžete přijít do Mramorového sálu Lucerny prohlédnout japonské meče a popovídat si o nich na našem prezentačním stánku.Jádro festivalu tvoří dva vyhraněné tématické okruhy:

Shinobi (ninja) a jeho obraz v japonském filmu (od kultovní klasiky po animovanou tvorbu)

Olympijské Japonsko, Japonci a sport (od uměleckých dokumentů po originální komedie). Druhé z témat bylo zvoleno především v souvislosti s padesátým výročím legendární tokijské olympiády v roce 1964, jedné ze zásadních přelomových událostí v dějinách poválečného Japonska.

Kromě V.I.P. permanentek v dárkovém balení s originální japonskou kaligrafií jsou již v prodeji i vstupenky na jednotlivé projekce. Na webových stránkách festivalu je k dispozici přihlašovací formulář na intenzivní weekendový maratón, ve dnech24.-26. ledna. Jeho hlavním tématem bude Nindžucu ve filmu a v praxi. Filmové projekce budou doplněny přednáškami předních specialistů, s praktickou stránkou nindžucu se bude možno seznámit na vlastní kůži formou otevřeného tréninku pro úplné začátečníky i pokročilé bez rozdílu věku a kondice (zajišťuje Bujinkan Dojo Prague).

Kromě programu s tématikou nindžucu se mohou účastníci těšit i na originální komedie ze sportovního prostředí (Zápasník sépie, Pekelný baseball aj.), legendární animované filmy (např. Cyborg 009) a samozřejmě bohatý kulturní program (klasické frašky kjógen, hudební happening s bubny taiko, dílny tradičních uměleckých disciplín pro malé i velké, výstavy ikebany, fotografií a další) – přesný časový rozpis a další průběžně aktualizované informace naleznete na webových stránkách festivaluwww.eigasai.cz

PF 2014

všem příznivcům japonské kultury a umění hodně zdraví a štěstí v novém roce KONĚ; s poděkováním za letošní spolupráci na všech aktivitách v rámci ČJSpol. ...

happy new year 2014 w

  • 20 let Nihonto Kenkyukai +

    20 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 15 let Nihonto Kenkyukai +

    15 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 10 let Nihonto Kenkyukai +

    10 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 1

online...

Právě přítomno: 125 hostů a žádný člen