Rok 2016

Paní Věra Čáslavská

3. 5. 1942  -  30. 8. 2016

caslav02 w 

V útery 30. srpna 2016 nás navždy opustila naše čestná členka, paní Věra Čáslavská.
Bývalá československá sportovní gymnastka, trenérka a významná sportovní funkcionářka, sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy a čtyřnásobná Sportovkyně roku Československa, byla čestnou předsedkyní Česko-japonské společnosti.
V letech 1990–1992 zastávala funkci předsedkyně Československého olympijského výboru a poté byla až do roku 1996 předsedkyní Českého olympijského výboru a členkou Mezinárodního olympijského výboru (1995-2001). V roce 2010 jí předal japonský velvyslanec v České republice, pan Chikahito Harada, nejvyšší japonské  vyznamenání, které může být cizinci uděleno, Řád vycházejícího slunce.
Česko-japonská společnost ztratila svou charismatickou čestnou předsedkyni, naše srdce mimořádně blízkého a vnímavého člověka, miliony lidí po celém světě svou ikonu.
V česko-japonských vztazích byl „fenomén Čáslavská“ zcela ojedinělým úkazem. Bez ohledu na prostocviky režimu a libost či nelibost politických reprezentací, působila Věra Čáslavská více než 50 let jako spolehlivý svorník. V očích a hlavně srdcích Japonců byla živoucím důkazem toho, že Čechy nemožno nemilovat, neobdivovat, nefandit jim. Od tokijské olympiády až dodnes. Nejen svými výkony a svým šarmem, ale zejména svou povahou a svým životem, kterým podávala jasné svědectví celému světu.
Pevně věřila, že kdysi byla samurajkou, věděla, jaký závazek z toho plyne - a samurajským mečem, který dostala v roce 1964 na Olympijských hrách v Tokiu, se nepyšnila jen tak pro nic za nic.
Na webu http://vera-caslavska.japan.cz/ můžete připojit svůj podpis na kondolenční listinu.
 
Budeme na ni vzpomínat vždy s úctou.
 
Poslední rozloučení bude v Národním divadle, v pondělí 12.9.2016
 
 Caslavska2 wCaslavska Yukio Endo 1964wCaslavska Marianna 1967wCaslavská 1967wcaslavska portret wCasla mec wMuto Caslavska w
  • 20 let Nihonto Kenkyukai +

    20 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 15 let Nihonto Kenkyukai +

    15 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 10 let Nihonto Kenkyukai +

    10 let Společnosti pro studium japonského meče - Nihontó Kenkyukai. Číst dál...
  • 1

online...

Právě přítomno: 170 hostů a žádný člen