Mistr Kinji Nakagawa je učitel japonského šermu Nakagawa Ryu Battojutsu a do České republiky jezdí pravidelně od roku 2008, kdy přijal pozvání Bohumila Planky. Škola má v ČR několik praktikujících oddílů a o její směřování se stará sensei osobně, při svých téměř každoročních měsíčních návštěvách. V době jeho nepřítomnosti výuku vede Pavel Slavík (6. dan, kyoshi).
Mistr Nakawaga měl původně připraven seminář pro členy NK, ale z důvodu nízkého počtu přihlášených bylo od původního plánu upuštěno a místo něj se v neděli 27.8.2023 realizovalo přátelské, letní setkání v pražském parku Ladronka.
Mistr byl očividně rád, že si může po delší době promluvit s Bohoušem a díky znamenitému překladu Jirky se hodně vzpomínalo na jejich první setkání v provincii Kumamoto (země medvědů) v roce 2006 a senseiovu spletitou cestu k založení evropského dojo. Více o setkání senseie a Bohouše zde:
https://www.nakagawaryu.com/nakagawa-kinji-ceska-anabaze/
Při setkání bylo prezentováno několik japonských mečů a tsubZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More ze sbírek členů NK. Sensei byl překvapen kvalitou originálů. Nicméně přiznal, že jemu, jakožto učiteli bojových umění, jde spíše o praktické použití meče, než o studium starožitností. S úsměvem vzpomínal, že v době jeho studia budó uvažoval i o vážném studiu mečů, nicméně „Na studium mečů nezbyl čas“. Zároveň dodává, že „K dobrému batto není potřeba meito“.
Bohouš přinesl gotický jeden a půl ruční meč a španělský rapír. Nakagawa sensei si mohl vyzkoušet správný úchop a ovládání obou evropských zbraní.
Příjemná diskuse pokračovala při společném obědě v blízké restauraci. Plzeňské pivo mělo správnou teplotu a sensei pokračoval ve vyprávění o své cestě budoka a svém současném životě. Nálada při setkání byla velmi přátelská, jak dokádají fotografie.
Děkujeme za toho neformální setkání a těšíme se na další spolupráci. T+B