V rámci spolupráce s Bc. Martinou Chadimovou byla naplánována i návštěva restaurátorského ateliéru UPM. Návštěva proběhla 16. 1. a jejím hlavním cílem bylo rozebrání a případné určení jediného japonského meče ve sbírce UPM – dříve neurčeného tantoKrátký japonský meč, obvykle definovaný délkou čepele nagasa do 30 cm, do 1 shaku, 11 palců.... More v zajímavém koshiraeMontáž / příslušenství japonského meče, které obklopuje čepel japonského meče při noše... More.
Tomáš Suk udělal restaurátorům malou přednášku zaměřenou na japonský mečNihonto je doslovný překlad pro japonský meč a je tím myšlen: Podle zjednodušené definice je... More a především na základní tradiční údržbu. Ukázka rozebírání byla předvedena na donesené wakizashiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More. Poté proběhlo společně s restaurátory odborné rozebrání zmiňovaného tantoKrátký japonský meč, obvykle definovaný délkou čepele nagasa do 30 cm, do 1 shaku, 11 palců.... More, které se nachází ve sbírce UPM. Rozbor nebyl zcela triviální, jelikož meč nebyl otevřen již mnoho let. Následně proběhla dokumentace a bylo provedeno ošetření čepele.
Oproti původnímu předpokladu se ukázalo, že čepel je signována a datována. Po kanteiObecně znamená prohlídka nebo lépe posouzení meče. Jde tedy o proces, při kterém se odborní... More bylo potvrzeno, že se jedná o meč vyrobený BizenArchaická provincie Japonska, moderní prefektura Okayama. More Sukemitsu (祐光) (pravděpodobně 2. generace) z roku 1477.
Neméně zajímavá je i nezvyklá bambusová pochva s dekorem makie bambusu a slivoně nesoucí signaturu Ikko (一虎) ve volném kaligrafickém stylu a kakihan. Obojí odkazuje na mistra řezbáře netsuke Ikko Hasegawa (一 虎 長谷川), který tvořil od konce 18. do začátku 19. stol.
Podrobný popis meče i příslušenství je uveden v interním článku.
Děkujeme za projevenou důvěru a těšíme se na další spolupráci.