Japonský mečNihonto je doslovný překlad pro japonský meč a je tím myšlen: Podle zjednodušené definice je... More Nihontō (日本刀) není jen dokonalá chladná zbraň s tisíciletou historií, technologický zázrak starodávné metalurgie a kovářství, ale především umělecký předmět spojující v sobě prvky vysoké elegance, vytříbeného vkusu a neuvěřitelné řemeslné dokonalosti.
Podle zjednodušené definice je japonský mečNihonto je doslovný překlad pro japonský meč a je tím myšlen: Podle zjednodušené definice je... More:
- vyroben kovářským svařováním (překládáním) železa s řízeným obsahem uhlíku,
- má zakalené pouze ostří (tenká linie hamonLinie mezi zakalenou a nezakalenou částí čepele - linie kalení. Hranice mezi temperovanou čás... More),
- v řapu čepele se nalézá alespoň jeden otvor pro příčný kolíček, sloužící k montáži jílce.
Svébytná a nezaměnitelná je rovněž souprava japonského meče (koshiraeMontáž / příslušenství japonského meče, které obklopuje čepel japonského meče při noše... More), tvořená několika díly (tōsogu). Jinými slovy japonský mečNihonto je doslovný překlad pro japonský meč a je tím myšlen: Podle zjednodušené definice je... More sestává ze dvou hlavních prvků – čepele (tōshinČepel. More) a vnější montáže (gaisō).
Že se jedná o skutečně náročnou problematiku dokládá skutečnost, že například na výrobě čepele se podílí hned dva specialisté – kovář/mečíř a brusič. Ještě výraznější je to na soupravě meče, kde se práce dělí mezi umělecké řemeslníky – výrobce dřevěných dílů, lakového umělce, výrobce habakiMalá kovová objímka (často zdobená) přidržující tsubu a zajišťující čepel v pouzdře s... More, výrobce záštit (tsubaZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More) a dalších kovových dílů (kanagu) a oplétače rukojetí (tsukamakiZpravidla textilní či kožený oplet rukojeti sloužící ke zpevnění tsuky, k přesnému a konz...). Současní badatelé se obdobně dělí na odborné skupiny. Existují uznávaní znalci na identifikaci čepelí, na určování tsubZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More, historici umění specializující se na lakové umění atd. Také mezi sběrateli se vyskytují jednotlivci, kteří sbírají jen mečové záštity tsubaZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More, jen staré meče určité školy, nové vojenské meče (guntō), …
Japonský mečNihonto je doslovný překlad pro japonský meč a je tím myšlen: Podle zjednodušené definice je... More může být klasifikován podle délky, podle soupravy anebo podle kombinace obojího. Délka nagasaDélka čepele měřená od špičky k osazení hřbetu munemachi – hamachi, kde navazuje řap n... More je měřena na čepeli od špičky k osazení munemachiOsazení na konci hřbetu čepele mune, oddělující čepel od řapu nakago. More – hamachiOsazení na konci čepele na straně ostří ha, oddělující čepel od řapu nakago. More, kde navazuje řap nakagoTrn meče. Neleštěná část čepele, která je skryta pod jílcem, rukojetí tsuka. More. Čepel nad 2 shaku (30,3 cm) je daitō, od 1 do 2 shaku je shotō a pod 1 šaku je tantō.
Z hlediska historického původu lze japonské meče dělit do následujících základních skupin:
- JōkotōJōkotō (上古刀, Džokotó) - starověké meče (před rokem 700). Z hlediska historického pův... More (上古刀, DžokotóJōkotō (上古刀, Džokotó) - starověké meče (před rokem 700). Z hlediska historického pův... More) starověké meče (před rokem 700)
- KotōKotō (古刀, Kotó) - staré meče (964 – 1596). Z hlediska historického původu lze japonské ... More (古刀, KotóKotō (古刀, Kotó) - staré meče (964 – 1596). Z hlediska historického původu lze japonské ... More) staré meče (964 – 1596)
- ShintōShintō (新刀, „nový meč“) – meče z období po Edo vyráběné po konci období kot... More (新刀, ŠintóShintō (新刀, „nový meč“) – meče z období po Edo vyráběné po konci období kot... More) nové meče (1596 – 1780)
- ShinshintōShinshintō (新々刀, „nový - nový meč“) – období v historii meče je charakterizován... More (新々刀, Šin-šintóShinshintō (新々刀, „nový - nový meč“) – období v historii meče je charakterizován... More) nové-nové meče (1781 – 1876)
- GendaitōModerní meče vyráběné po roce 1876. Také je to název pro období v historii meče od rok... More (現代刀, GendaitóModerní meče vyráběné po roce 1876. Také je to název pro období v historii meče od rok... More) moderní meče (1877 – 1945)
- ShinsakutōZ hlediska historického původu lze japonské meče dělit do následujících základních skupin:... More / Shingendaitō (新作刀/新現代刀, Šinsakutó / Šin-gendaitóZ hlediska historického původu lze japonské meče dělit do následujících základních skupin:... More) nově vyráběné meče (1953 – dosud)
Období mezi roky 700 a 964 je považováno za přechod od přejatých čínských technik k vlastní japonské technologii výroby mečů a hledání ideálního tvaru čepele s dokonalými vlastnostmi. Odborníci nejsou jednotni v přesném rozdělení skupin a v různých pramenech se lze setkat také s odlišným vročením.
V roce 1815 vytvořil Yamada Asaemon Yoshimitsu (山田浅右衛門吉睦) stupnici pro posuzování kvality ostří:
- wazamono (業物, užitkový „ostrý“ meč)
- ryōwazamono (良業物, dobře sekající meč)
- ōwazamono (大業物, velmi dobře sekající meč)
- saijō ōwazamono (最上大業物, nejlépe sekající meč)
Origami, certifikát historické kvality meče, vydávaný NBTHK (日本美術刀剣保存協会) při shinsa. Do roku 1982 používala toto dělení:
- Kichō tōken (貴重刀剣, bílý, cenný meč)
- Tokubetsu kichō tōken (特別貴重刀剣, zelený tmavý, zvláště cenný meč)
- Kōshu tokubetsu kichō tōken (甲種特別貴重刀剣, modrý, extra cenný meč)
- Jūyō tōken (重要刀剣, významný meč)
- Tokubetsu jūyō tōken (特別重要刀剣, zvláště významný meč)
Od roku 1982 používá NBTHK tyto stupně:
- Hozon (保存, žlutý, předmět hodný ochrany)
- Tokubetsu hozon (特別保存, hnědý, zvláště vhodný k ochraně)
- Jūyō tōken (重要刀剣, významný meč)
- Tokubetsu jūyō tōken (特別重要刀剣, zvláště významný meč)
Společnost Nihon Tōken Hozon Kai (NTHK, 日本刀剣保存会) používá dělení:
- Shinteisho (審定書), Originální meč, 60 – 69 bodů
- Kanteisho (鑑定書), Posouzený, 70 – 84
- Yūshūtō kanteiObecně znamená prohlídka nebo lépe posouzení meče. Jde tedy o proces, při kterém se odborní... More (優秀刀鑑定), Skvělý meč, 85 – 94
- Sai yūshūtō kanteiObecně znamená prohlídka nebo lépe posouzení meče. Jde tedy o proces, při kterém se odborní... More (最優秀刀鑑定), Extra skvělý meč, 95 +
Ministrestvo školství uděluje nejvyšší ocenění:
- Jūyō bijutsuhin (重要美術品: Důležitý umělecký předmět)
- Už se neuděluje
- Jūyō bunkazai (重要文化財: Důležitý kulturní předmět)
- Kokuhō (国宝, Národní poklad)
Pro nejširší veřejnost je asi nejznámějším typem japonského meče daitō pojmenování KATANADlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More:
Japonský mečíř vyráběl v průběhu dějin pestrou škálu čepelí, nejen pro dýky a meče, ale také pro dřevcové zbraně. Tyto čepele se dělí do jedenácti skupin:
- tsurugiJaponský dvoubřitý meč původního "čínského" stylu. V pozdějších dobách spojovaný zejm... More/ken (剣, curugiJaponský dvoubřitý meč původního "čínského" stylu. V pozdějších dobách spojovaný zejm... More/ken) – rovný dvoubřitvý meč, nejčastěji kratší čepel
- warabitetō (蕨手刀, warabitetóWarabiteto – původní meč kmenů Emishi, předchůdce tachi. Warabiteto , někdy nazývaný wa... More) – původní meč kmenů Emishi, předchůdce tachiDlouhý japonský meč používaný především pro boj z koňského hřbetu v období koto. Byla n... More
- tachiDlouhý japonský meč používaný především pro boj z koňského hřbetu v období koto. Byla n... More (太刀, tačiDlouhý japonský meč používaný především pro boj z koňského hřbetu v období koto. Byla n... More) – dlouhý meč nošený ostřím dolů, zavěšený na závěsníku
- ōdachi (大太刀, ódačiVelmi dlouhý meč vynalezený ve 14. století. s délkami čepele nagasa 4 – 5 stop (1,2 – 1,5... More) – obří meč tachiDlouhý japonský meč používaný především pro boj z koňského hřbetu v období koto. Byla n... More přesahující i 100 cm nagasaDélka čepele měřená od špičky k osazení hřbetu munemachi – hamachi, kde navazuje řap n... More
- katanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More – dlouhý meč nošený ostřím nahoru, nošený za pásem obi
- koshigatanaKoshigatana doslovně znamená meč u boku nebo nůž v pase , protože byl nošen u u boku v pase. ... More (košigatanaKoshigatana doslovně znamená meč u boku nebo nůž v pase , protože byl nošen u u boku v pase. ... More)
- uchigatanaČepele vyráběné pro používání jednou rukou během období Muromachi, nošené za páskem obi... More (učigatanaČepele vyráběné pro používání jednou rukou během období Muromachi, nošené za páskem obi... More)
- wakizashiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More (脇差, wakizašiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More) rozmezí délky je mezi 1 – 2 尺 shaku (1 尺 = 30.3 cm) s mečem katanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More byl používán v páru daišó Pár japonských mečů, zpravidla o různých délkách, nošený společně (Daito a shoto). Pá... More jako záložní zbraň. Čepel wakizašiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More byla vyráběna stejným postupem jako katanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More. WakizašiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More byl považován za ochránce cti a jako takový nebyl nikdy odkládán)
- teboko
- naginataJaponská halapartna. Naginata je tradiční japonská zbraň používaná samuraji. Naginata je v m... More (薙刀, naginataJaponská halapartna. Naginata je tradiční japonská zbraň používaná samuraji. Naginata je v m... More) – sečná zbraň podobná wakizashiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More umístěná na dlouhém ratišti
- hoko (矛, hoko) – japonské kopí období Nara
- yariJaponské kopí vyráběné stejnými postupy jako meče (terminologicky spadá také do nihonto). J... More (槍, jariJaponské kopí vyráběné stejnými postupy jako meče (terminologicky spadá také do nihonto). J... More) – japonské kopí vyráběné stejnými postupy jako meče