Valná hromada
Pozvánka na společnou VALNOU HROMADU Česko-japonské společnosti a sekce pro studium japonského meče Nihonto kenkyukaiNaše společnost soustředící se na studium japonského meče ze všech úhlů pohledu. Více o n... s doprovodným programem:
sobota 27. 11. 2010
Náprstkovo muzeum
PROGRAM:
- 9:00-10:00: prezentace japonských a čínských mečů, odborné literatury a japonských výrobků
- 10:00-10:40: přednáška HabakiMalá kovová objímka (často zdobená) přidržující tsubu a zajišťující čepel v pouzdře s... More a seppaDistanční podložky, které se vkládají u obou stran záštity tsuba, aby bylo zajištěno, že ... More, součástky japonského meče
- 11:00-11:40: přednáška Jak poznat originál japonskeho meče
- 12:00-14:00: Boj čínským mečem – ukázka, Michal Žežulík, Česká škola Xing Yi Quan.
- průběžné podávání šlehaného čaje mačča s tradičním cukrovím
- možnost vyřízení členských záležitostí ČJS
- výdej japonského oběda pro ty, kdo si jej předem objednali (set obentó z restaurace Miyabi – cena 150 Kč) – rýžové onigiri, kuřecí karaage nebo tófu dengaku (v případě vegetariánské verze), nakládaná zelenina, atd.
- 13:00-13:45: přednáška Svět kjótských gejš
- 14:00-15:15: Valná hromada ČJS
- 15:30: komentovaná prohlídka expozice Samuraj a gejša (Dr. Alice Kraemerová) – pouze pro členy ČJS s platným průkazem
Výstava mečů v Náprstkově muzeu
(20.10.2010)
Přijďte se podívat tuto sobotu, 23.10. do Náprstkova muzea, Dr. Kraemerová bude komentovat výstavu mečů. Komentovaná prohlídka začíná v 15:00 hodin.
Změna konání Valné hromady
(20.10.2010)
Valná hromada bude společná s Česko-japonskou společností, v sobotu 27.11.2010 v Náprstkově muzeu. Program vyvěsíme co nejdříve.
Shinsa v USA, NCJSC
(20.10.2010)
Při letošní výstavě San Francisco 2010 Token Kai v Airport Marriott Hotelu, která se uskutečnila ve dnech 19.-22. srpna 2010 proběhla třídenní Shinsa (hodnocení mečů). Tým japonských expertů přijíždí do USA za účelem Shinsa jednou za 5 roků. Letos přiletěli pánové Yoshikawa, Ogino, Okada, Iwamoto a Takemoto z NTHK.
K hodnocení bylo denně předloženo kolem 150 čepelí a 50 souprav. Jeden americký dealer předložil najednou 40 čepelí. Jen polovina předložených čepelí byla k certifikaci přijata. Nejčastějšími důvody k vyřazení bylo: dodatečně překalená čepel, falešné kalení vytvořené leštěním nebo velmi špatný stav čepele znemožňující jiPlocha čepele mezi žebrem shinogi a kalící linií v hamonu. More přečíst/identifikovat.
K vidění byly meče od guntó, které samozřejmě certifikát nezískaly, až po velmi dobré meče, které byly doporučené na vyšší certifikáty. Meče extrémně vysoké kvality se letos nevyskytly.
Tři japonští odborníci posuzovali pravost meče, čtvrtý zaznamenával identifikační údaje (rozměry, tvar, hadaVzor oceli na těle meče. V průběhu kování čepele se materiál mnohokrát překládá, skováv... More, hamonLinie mezi zakalenou a nezakalenou částí čepele - linie kalení. Hranice mezi temperovanou čás... More, meiPodpis nebo nápis, obvykle vyrytý na řapu meče. More). Další dva prováděli oshigataOtisk (kopie) obrysu řapu nakago (nápisu nebo signatury z řapu meče) a obrysu čepele. Hamon a a... More čepelí, které prošly certifikací.
V prvém kole byly vytříděny meče guntó, moderní meče shinken používané pro iaidó a tameshigiri, a meče poškozené.
U druhého stolu dva japonští znalci určovali pravost souprav a tsubZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More. Následně fotil fotograf soupravy které prošly certifikací. Vyskytl se jeden unikát, tsubaZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More která získala při hodnocení 74 bodů.
Originál certifikátu bude zaslán majiteli z Japonska za 3 až 6 měsíců. Pracovní verzi identifikačního dokumentu dostal majitel při přebrání meče po certifikaci.
Na fotografiích z této události jsou vidět barevné papíry. Meč, který prošel certifikací dostal bílý a meč který neprošel oranžový. TsubyZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More které prošly dostaly žlutý papír a soupravy zelený.
Cyril Skládaný, USA
Valná hromada
(16.9.2010)
20.11.2010 bude v Muzeu Policie ČR VALNÁ HROMADA Nihonto kenkyukaiNaše společnost soustředící se na studium japonského meče ze všech úhlů pohledu. Více o n... (KatanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More matsuri se přesouvá na rok 2011).
Zařazení meče do Registru mečů CZ – bezplatná služba sběratelům
(9.8.2010)
- Ověření pravosti japonského meče
- Prověření, zda nebyl meč odcizen (v ČR nebo v zahraničí)
- Zařazení do registru, včetně kvalitní dokumentace
- Seznam odcizených mečů
Obracejí se na nás sběratelé s požadavkem na zařazení meče do Registru mečů CZ. Bohužel čím dál častěji se vyskytují různé podvrhy ve formě levných napodobenin, kterými je současný trh pestře vybaven, zejména v internetových prodejnách, a také více či méně umně vylepšené a upravené exempláře, kterými různí šibalové „obohacují“ tuzemský i světový trh. Dokonce jsme se již dvakrát setkali s replikami z dílen našich členů, kdy nadšený sběratel nechtěl ani připustit diskusi, že nekoupil japonský originál. Připomínáme, že k ověření a zařazení do registru lze přijmout pouze originální japonské meče, pokud možno v původním stavu (byť nekompletní nebo poškozené). Abychom si vzájemně ušetřili čas, používejte prosím postup uvedený v Registru mečů CZ.
Nově rozšiřujeme službu registru o Seznam odcizených mečů. Na odcizený meč budou upozorněni sběratelé nejen v ČR ale i v zahraničí, cestou sesterských organizací v Evropě, Americe i v Japonsku.
B.P.
Seminář OSHIGATA
(1.7.2010)
Sobotní seminář OSHIGATAOtisk (kopie) obrysu řapu nakago (nápisu nebo signatury z řapu meče) a obrysu čepele. Hamon a a... More proběhl v komorní sestavě.
Po úvodním výkladu měli účastníci možnost vidět na videu při umělecké práci pana ISHII Akiru, který má na starosti dokumentaci čepelí v Muzeu mečů v tokijském Yoyogi, a používá při tom starou tužovou techniku. Několik jeho prací bylo možno vidět in natura a sáhnout si na ně, stejně tak jako na speciální štětce, které při tom používá.
Následovala praktická část na několika čepelích. Ukázalo se, že ani začátek – obtažení tvaru a základních hran není tak úplně jednoduché a přeci jen vyžaduje určitý zácvik. Potvrdila se známá zásada, že teprve poté, co si každý sám vyzkouší, jak je obtížné dosáhnout byť jen malého pokroku, dokáže náležitě pochopit a ohodnotit mistrovskou práci…
Obrázky v galerii dokreslují atmosféru semináře.
Letní seminář KRÁSA JAPONSKÉ ČEPELE
(1.7.2010)
Odborný seminář v Ústí nad Labem
Termín semináře: 7.-8. 8. 2010
Začátek sobota 7.8. v 9:00 hodin
Ukončení neděle 8.8. v 15:00 hodin.
Velmi specifická ocel japonské čepele poskytuje meči dvě oblasti, ve kterých se významně liší od veškeré nejaponské produkce. Především je to HADAVzor oceli na těle meče. V průběhu kování čepele se materiál mnohokrát překládá, skováv... More, která je nejen dokladem kovářské dovednosti svařování v ohni, uměním jemně laborovat s obsahem uhlíku v železe, ale je také výsledkem promyšlené a praxi ověřené konstrukce skladby čepele, směřující k získání co nejlepších vlastností v seku a řezu. Druhou významnou oblastí je výsledek selektivního kalení, zejména na YAKIBA, kde se promítá v případě uměleckých mečů mistrova tvůrčí invence ve formě kalících známek.
Dalším významným aspektem krásy japonské čepele je její finální tvar. Začíná vznikat při kování, kdy dostává základní proporce, pokračuje při kalení, které dá čepeli požadované zakřivení, následuje základní tvarování jednotlivých ploch kovářským broušením KAJIOSHI a končí v rukou brusiče TOGISHI, který dokáže citlivě akcentovat to nejlepší, co je v dané čepeli ukryto.
To vše dohromady, je-li dokonale provedeno, determinuje japonský umělecký meč nejvyšší kvality.
Jak postupovat při rozpoznávání chyb ve tvarech čepele Vám nabízí dvoudenní specializovaný seminář Společnosti pro studium japonského meče, pořádaný o prázdninách v Ústí nad Labem, který bude sestávat ze dvou částí: teoretické a praktické.
Teoretickou část představují přednášky, prezentace a ukázky čepelí. Navazující praktickou částí je individuální výroba dřevěné čepele TSUNAGI, s akcentem na správné provedení jednotlivých ploch, hran a proporcí.
A komu je seminář určen? Všem, koho zajímá jak poznat kvalitní a nekvalitní provedení čepele, kdo chce strávit dva dny efektivním čerpáním odborných informací, dovědět se co nejvíce podrobností při diskusi, případně dovědět se něco více o svém meči. Určen je členům Nihonto kenkyukaiNaše společnost soustředící se na studium japonského meče ze všech úhlů pohledu. Více o n..., nečlenům, sběratelům, výrobcům replik, všem vážným zájemcům o japonský meč. Předchozí odborné znalosti a zkušenosti jsou výhodou, nikoliv podmínkou účasti (začátečník si ze semináře odnese zpravidla mnohem méně, než zkušený student japonského meče; pro začátečníky budou k dispozici studijní materiály /bulletiny/ vydané NK v minulých létech).
Seminář je omezen na efektivní počet účastníků 10.
O zařazení do semináře rozhodne datum zaslání závazné přihlášky!
Vážným zájemcům obratem pošleme podrobnosti a závaznou přihlášku.
B.P.
Seminář OSHIGATA
(17.6.2010)
Nákres OSHIGATAOtisk (kopie) obrysu řapu nakago (nápisu nebo signatury z řapu meče) a obrysu čepele. Hamon a a... More by si měl každý student japonského meče osvojit co nejdříve. Je to tradiční způsob dokumentace i studia.
Přijměte pozvání na seminář OSHIGATAOtisk (kopie) obrysu řapu nakago (nápisu nebo signatury z řapu meče) a obrysu čepele. Hamon a a... More do KIS Na Můstku č.p.380, Praha 1, v sobotu 26.6.2010 od 13:00 hodin.
Srdečne zve
B.Planka.
Pozvánka na výstavu v Kalifornii
(8.6.2010)
20.-22.8.2010 proběhne 20. prodejní výstava Token Kai, kterou pořádá Northen California Japanese Sword Club v S.F. Airport Marriott Hotelu.
Cena vstupenky:
v pátek – 15 USD
v sobotu – 10 USD
v neděli – 10 USB
na celé 3 dny – 25 USD
Podrobnosti najdete na www.ncjsc.org.
Fotografie z návštěvy
(8.6.2010)
V sobotu 22.5.2010 proběhlo v KIS setkání s americkým sběratelem Cyrilem Skládaným. Těm, kteří se nemohli zúčastnit, nabízíme několik obrázků v galerii.
Změna domény stránek
(20.5.2010)
Z technických důvodů jsme opustili dlouhodobě používanou doménu http://nihonto.manga.cz a stránky přesunuli pod ČJS do domény http://nihonto.japan.cz.
Návštěva z Ameriky
(20.5.2010)
V sobotu 22.5.2010 si udělejte čas, přiletí náš americký kolega Cyril a přiveze mnoho zajímavých exponátů.
Setkání se uskuteční v KIS od 13:00 hodin.
Souprava na rozebírané meče
(20.5.2010)
V inzerci najdete kvalitní soupravu pro rozebírání japonského meče.
Seminář etikety
(20.5.2010)
V sobotu 10.4.2010 se uskutečnil v KIS první letošní seminář, zaměřený na téma ETIKETA. Pro zájemce, kteří se nestihli zúčastnit, přikládáme alespoň několik obrázků do galerie
Další semináře s různými tématy budou následovat podle plánu.
Na prázdniny připravujeme speciální třídenní seminář, zaměrený na studium tvaru, proporcí a specifických ploch japonské čepele, realizovaný praktickým cvičením brusu na dřevěné čepeli.
B.P.
Měsíc japonské kultury
(28.1.2010)
- 22.1.2010 začal přehlídkou filmů Eigasai Měsíc japonské kultury, program naleznete v letáku (.pdf): http://www.japan.cz/soubory/2010/mesicjaponskekultury.pdf
- V sobotu 23.1.2010 proběhl v Lucerně Japonský den. Vedle dílny kaligrafie, divadla Kyógen, ukázky Aikido, výstavy kimon a ikebany, byl k vidění i náš stánek s japonskými meči. Několik obrázků zachycuje atmosféru zmíněných událostí…
- Nenechte si ujít další zajímavé projekty Měsíce japonské kultury v Praze.