Valná hromada Nihontó Kenkyukai (4.12.2011)
16. valná hromada se uskutečnila tradičně v Muzeu Policie ČR, v sobotu 3.12.2011. K vidění bylo mnoho zajímavých mečů a cub, odborná literatura a japonské výrobky a starožitnosti. Vzácnými hosty byli pedagogové Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Turnově, pánové Zemín a Stratílek. Spolu s několika studenty přišli představit svoji školu a prezentovat úžasné výsledky několika maturitních prací. Spolupráce v oblasti pořádání odborných seminářu pro členy N.K. začala v roce 2004 a na rok 2012 připravujeme opět seminář rytí, zvažováno je broušení kamenů a odlévání japonských bronzů. Zazněly dvě přednášky: Konstrukční a kalící známky na čepelích; Tavba železné rudy v pozemní peci, a proběhla veřejná KANTEIObecně znamená prohlídka nebo lépe posouzení meče. Jde tedy o proces, při kterém se odborní... More mečů přihlášených do soutěže KATANADlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More ROKU 2011.
Etiketa – seminář
(22.10.2011)
Seminář etikety japonského meče pro členy Bujinkan Dojo Prague se uskutečnil v KIS Na Můstku ve velmi přátelské atmosféře, těšíme se na další spolupráci.
Japonské vyznamenání
Práce Česko-japonské společnosti byla dne 28.7.2011 ohodnocena písemným uznáním ministra zahraničí Japonska pana Matsumoto Takeaki za aktivní podíl na vzájemném porozumění mezi ČR a Japonskem a podporu přátelských vztahů mezi Japonskem a ostatními zeměmi. Ocenění v podobě diplomu předal Jeho excelence velvyslanec pan Toshio Kunikata na slavnostním večeru 16.9.2011 do rukou předsedy Václava Kučery.
Slavnost mečů
(18.9.2011) Sobotní Slavnost mečů navštívilo přes šest set návštěvníků, což je v konkurenci burčákového veselí po celé Praze a s ohledem na probíhající rekonstrukci bitvy na Bílé hoře 1620, velmi povzbudivé. Poděkování patří všem čtyřiceti účinkujícím, kteří jednotlivě i ve skupinách předvedli na podiu nebo venku před muzeem své umění, jehož kořeny jsou v Japonsku, Evropě a v Číně. Mnozí diváci odcházeli s kaligrafií, všichni s novými poznatky a nevšedními zážitky. Kdo chtěl, mohl si vystřelit z luku. Diváky očekávaná soutěž v tasení meče NóTó Taikai se bohužel nekonala. Způsobil to souběh jiné významné akce: 20. turnaj v kendó Toru Giga a třídenní mezinárodní seminář Ozawa senseje, se zkouškami a udělováním danů. K projektu soutěže NóTó Taikai se někdy vrátíme. Několik obrázků připomene klíčové ukázky ze slavnosti mečů:KATANA ROKU 2011 – Katana (刀) of the Year, Annual Sword Competition
(28.8.2011)
Situace posledního desetiletí na poli studia japonských mečů formou výroby replik na území bývalého Československa byla po konzultacích se zástupci japonského sdružení mečířů Cukuši Kenkókai podnětem k vyhlášení prestižní soutěže Česko-japonské společnosti KATANADlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More ROKU. Víťezné práce mohou být oceněny českými a japonskými cenami:
Cena Věry Čáslavské – Caslavska Award … nejvyšší české ocenění za dlouholeté úsilí v cílevědomém sebezlepšování.
Cena Česko-japonské společnosti – Czech Japanese Association Award … za úsilí o pochopení japonské kultury a její interpretaci.
Cena Nihontó Kenkyukai – Nihonto KenkyukaiNaše společnost soustředící se na studium japonského meče ze všech úhlů pohledu. Více o n... Award … za excelentní produkt studia.
Cena Cukuši Kenkókai – Tsukushi Kenkokai Award … nejvyšší japonské ocenění za úsilí o řemeslné sebezlepšování.
Cena japonského velvyslance – Japan Embassador Award … za úsilí o pochopení japonské kultury a její interpretaci.
Své práce mohou přihlásit výrobci replik japonských mečů z Čech a Slovenska nejpozději do 3.12.2011. Propozice soutěže jsou na samostatné záložce. Některé práce bude možno shlédnout na Slavnosti mečů 17.9.2011.
NóTó TAIKAI 2011 納刀 大会 – soutěž v tasení meče
(9.7.2011)
KatanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More/wakizaši NóTó TAIKAI je soutěž v tasení meče, kterou připravujeme v rámci programu letošní Slavnosti mečů na sobotu 17.9. od 10 do 13 hodin v Muzeu policie ČR (viz program).
Bleskurychlé nebo elegantně vláčné a rozfázované zasunutí meče zpět do pochvy (sajaPochva meče. More) označované jako nótó, záhy poté co bojovník odstříkne z čepele imaginární krev poraženého nepřítele (čiburi), je vyvrcholením každé kata v disciplíně Iaidó. Je to okamžik, kdy soustředění i určitá pokora cvičícího kulminují k vrcholu, zejména pokud je exhibice prováděna s ostrým mečem…
Tento závěrečný prvek, je-li proveden bezchybně, je známkou dosaženého mistrovství a hloubky sebekázně. Může být elegantní třešničkou na dortu celé ukázky anebo také nepříjemně krvavou zkušeností…
Soutěž bude rozdělena na tři kategorie Bokken, Iaitó a Šinken. Vystoupení sestává z časem limitovaného předvedení tří předepsaných sestav tasení meče, kde každá se dvakrát opakuje, a dále ve volné exhibici. V exhibici lze použít jiný typ meče než při sestavách.
Soutěž je určena především pro členy (aktivní i bývalé) jednotlivých škol Iaidó v ČR, kteří podají tuto přihlášku a splní další podmínky v ní uvedené. Termín podání přihlášky – nejpozději do 1.9.2011.
Bodaidžu macuri 菩提樹祭 – svátek lip
(5.6.2011)
Sobotní svátek lip na Vyšehradě přilákal 4.6.2011 nádherným počasím a bohatým programem nejen Pražáky. Skvělé bylo vystoupení pana Kinjiho Nakagawy, který předvedl styl tamešigiri dvěma meči (daišó Musaši).
Skupina Silvestra Prajera GORIN předvedla veřejnosti důstojnou ukázku boje v plné zbroji yoroi.
Bujinkan slaví 20 let
(8.5.2011)
Slavnostním galavečerem včera připomněl Luboš Pokorný – Shihan 15.dan Happo Biken uplynulých dvacet let poctivého úsilí šířit umění a myšlenky 34.velmistra Togakure ryu ninjutsu Masaaki Hatsumiho v Česku a po Evropě. Ke gratulantům se upřímně připojujeme.
Výstavka japonských mečů
(3.5.2011)
V pražské Galérii Mánes, kde jsou vystaveny fotografie z Černobylu od fotografa A. Kratochvíla, probíhá od 4.5 do 29.5. doprovodná výstavka japonských mečů, cub a necuke ze soukromých sbírek. Podrobnosti najdete v přiloženém letáku.
Benefice PRO JAPONSKO
(21.3.2011)
V neděli 20.3.2011 pořádaly Národní galerie v Praze, Česko-japonská společnost, Ústav Dálného východu FF UK, Japonské kulturní a informační středisko, a Humanitární organizace ADRA, v paláci Kinských benefici na pomoc Japonsku. Program dalších kulturní a duchovní akcí na podporu obětí zemětřesení a cunami naleznete na stránce japan.cz/zemetreseni/akce.php Pokud sami pořádáte podobnou akci, naleznete tam formulář pro její zveřejnění.
SWORDFEST CZ
(21.3.2011)
V neděli 20.3.2011 se v Tyršově domě, v Praze 1, uskutečnil třetí ročník ukázek bojových umění s chladnými zbraněmi. Podrobnosti najdete na http://swordfest.czweb.org/
Na pomoc Japonsku
(15.3.2011)
Na internetové podstránce www.japan.cz/zemetreseni je možnost připojit podpis pod vyjádření účasti obyvatelům Japonska. Tamtéž naleznete informace o sbírce, kterou naše společnost organizuje na zmírnění následků katastrofy a pomoc postiženým, také kontakt, pokud se chcete přihlásit jako pozenciální dobrovolníci. Postupně se objeví informace k chystaným humanitárním projektům. Je-li to v souladu s Vaším přesvědčením, věnujte prosím těžce zkoušeným lidem svoji modlitbu, zkuste se s nimi podělit o svůj životní elán. Za jakýkoliv projev solidarity Vám z celého srdce děkujeme.
Česko-japonská společnost . チェコ・日本友好協会 . Czech-Japanese Association
Zemětřesení v Japonsku
(12.3.2011)
Japonsko postihlo v pátek 11. 3. 2011 zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice s epicentrem na severovýchodě. Vyvolalo přívalovou vlnu tsunami. Rychle postupující voda o výšce čtyř metrů zaplavila město Kamaiši, vzdálené od epicentra asi 150 kilometrů (postiženy jsou prefektury Mijagi a Fukušima). Kromě aut a lodí vlna odnášela i části domů. Unikající plyn způsobil požáry a počty pohřešovaných osob jsou do tisíců. Otřesy silného zemětřesení zasáhly i japonskou metropoli Tokio, vzdálené 400 km. Budovy se podle svědků třásly ještě půl hodiny po posledním otřesu a lidé raději vycházeli na ulici. V budovách se zaměstnanci schovávali pod stoly a chaos propukl také v metru, kde vlaky zůstávaly stát v tunelech. Následoval výbuch jaderné elektrárny ve Fukušimě.
Přednáška v Náprstkově muzeu 3/2011
(3.3.2011)
Březnová přednáška pro veřejnost v Náprstkově muzeu (3.3. v 18:00 hodin), nazvána „Jak poznat originální japonský meč“ byla zaměřena na originály, repliky a falsa. Doplněna byla prohlídkou exponátů expozice Gejša a samuraj.
Nippon víkend v Košicích
(22.2.2011)
Na východoslovenském víkendu japonské kultury 19.-20.2. 2011 nás reprezentoval přednáškou o japonském meči Mirek Králik. Jeho postřehy naleznete v diskusním Fóru.
Nová webstránka – spuštění zkušebního provozu
(13.2.2011)
Symbolicky, k datu 15. výročí založení Nihontó Kenkyukai, spouštíme zkušební provoz nové webstránky nihontotest.japan.cz. Je optimalizovaná pro běžné prohlížeče jako: Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox, MS Internet Explorer. Začal na ní pracovat Marek Muller již v loňském roce a do finální podoby jiPlocha čepele mezi žebrem shinogi a kalící linií v hamonu. More dotvořil Dušan H. Poběží prozatím paralelně s původní webkou, kde však budeme aktualizovat pouze rubriku AKTUALITY.
Nová webstránka bude silným nástrojem v podmínkách nového pojetí činnosti Nihontó Kenkyukai a věříme, že bude užitečná zejména pro členy na úrovni Deši (blíže viz rubrika Formy členství od 2011).
Ne vše je ještě plně dotvořeno. Pokud narazíte na nestandardní chování dejte nám zevrubnou zprávu na e-mail: nihonto_zavináč_volny.cz (nezapomeňte uvést jaký používáte OS a jaký prohlížeč). Také se můžete k webstránce vyjádřit v anketě, v levém sloupci…
Přednáška v Náprstkově muzeu 2/2011
(5.2.2011)
Únorová přednáška pro veřejnost v Náprstkově muzeu (3.2. v 18:00 hodin) byla zaměřena na soupravy mečů – koširae. Doplněna byla prohlídkou exponátů expozice Gejša a samuraj.
EIGA-SAI 2011
(3.2.2011)
V rámci přehlídky soudobých japonských filmů EIGA-SAI se uskutečnil v sobotu 22.1.2011 Japonský den v paláci Lucerna, pořádaný Česko-japonskou společností. Zůčastnili jsme se tradičně malým informačním stánkem (M.K).
Přednáška v Náprstkově muzeu 1/2011
(11.1.2011)
Lednová přednáška pro veřejnost v Náprstkově muzeu (6.1. v 18:00 hodin) byla zaměřena na cubyZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More. Doplněna byla prohlídkou exponátů expozice Gejša a samuraj.
Trvání výstavy
(4.1.2011)
Výstava mečů a záštit v Náprstkově muzeu trvá až do 3.4.2011, vřele doporučujeme jiPlocha čepele mezi žebrem shinogi a kalící linií v hamonu. More navštívit.
Recenze
(4.1.2011)
Jakub Zenam, Radovan Barnet: CubaZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More, záštita japonského meče, Bušidó, 2010, ISBN 978-80-254-7973-5
Před Vánocemi se na trh dostala velmi zdařilá kniha o záštitách japonských mečů. Paperback 27×21 cm, 160 stran křídového papíru s reprezentativní grafickou úpravou, která je umocněna kvalitními fotografiemi Ivany Matějkové-Havlíkové. Představované exponáty jsou glosovány anglicky a japonsky, což dále povyšuje využitelnost publikace i jako vhodný dárek do zahraničí.
Kniha začíná stylově, ukázkou odborného posudku kanteišó NBTHK na stříbrnou cubu, signovanou Hirano Eizui (podrobně představenou na s.65) a sedmi japonskými meči, kde je v případě souprav prezentována role mečové záštity.
Materie je zpracována do formy katalogu sběratelsky vzácných exponátů nejrůznějších škol a známých dílen, ve kterém zobrazují barevné fotografie záštity z obou stran a makrofotografie zajímavé detaily. Každou cubu doprovází podrobný hodnotící text, zaměřený na použitou technologii, výzdobnou techniku a v neposlední řadě na interpretaci dekoru, který bývá často svázán s japonskými i čínskými historickými příběhy, bájemi a kulturními i náboženskými reáliemi, a koresponduje s dálněvýchodními estetickými ideály, které mají kořeny v šintoismu, konfucianismu, taoismu i buddhismu. Autor se tímto nezištně dělí se čtenářem o své znalosti nabyté mnohaletým studiem japonských a sinokulturních reálií a názorně tak ukazuje cestu dalším potenciálním sběratelům.
Jakub Zeman v knize představuje úctyhodný počet 110 záštit. V takto rozsáhlém souboru jsou zastoupeny nejstarší cubyZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More vyráběné mečíři v 15. století: Kjósukaši, Heiandžó, ale i první platnéřské cubyZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More kaččúši. 16. století reprezentují exempláře škol Nobuie, Saotame, Owari i Nakajama. Školy Gotó a Jagjů jsu zastoupeny výrobky ze 17. století a 18. století reprezentují záštity škol Umetada, Šóami, Naotaru, Akasaka, Kaneie a další. 19. století reperezentují styly Nobumasa, Norinaga, Nara, Mjóčin, Namban a další. Mezi sběratelsky vzácné exponáty lze řadit například koženou lakovanou cubu (na s.42), dále styl mukade (stonožka), nebo přihrádkový lak šippó, a ukázku techniky guribori (obdoba čínské techniky probrušování vrstvených laků).
Radovan Banert v knize prezentuje na stranách 140-150 deset sukaši cub ve stylu školy Kinai z Ečizenu. Zastoupeny jsou práce rozdílné kvality.
Posledních šest stránek publikace je věnováno japonským názvům se vztahem k mečovým záštitám. Roztříděny jsou na čtyři tématické oblasti. Anatomie cubyZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More se týká popisu tvarů a konstrukčních detailů. Materiály používané na výrobu záštit uvádí druhé téma. Výzdobné techniky tvoří největší část tohoto slovníčku a Speciální výrazy se vztahem k cubám je název poslední části.
Kniha odráží autorovo dlouholeté a poctivé studium japonských mečů, které započal v Nihonto kenkyukaiNaše společnost soustředící se na studium japonského meče ze všech úhlů pohledu. Více o n... Česko-japonské společnosti. Každá publikace podobného typu odráží dosažený stupeň poznání autorů a je dobře, že se odhodlali s výsledky svého bádání podělit s širokou veřejností. S některými závěry a názory autorů lze polemizovat, ale i to je účelem odborných publikací. Kniha je určena pro pokročilejší studenty a proto neobsahuje základní informace o záštitách japonských mečů, nevěnuje se jejich historii nebo třídění jednotlivých škol. Tyto informace nalezne začátečník přehledně zpracovány například v knize polského autora Henrryka Sochy Elementy broni samurajskiej TSUBAZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More, vydavatelství Bellona, Warszawa 2003, ISBN 83-11- 09649-X anebo v Bulletinech Nihonto kenkyukaiNaše společnost soustředící se na studium japonského meče ze všech úhlů pohledu. Více o n... č.2/1998 a č.3/1999.
B.P.
v Praze prosinec 2010