Článek napsal: David Meinhart s příspětím Dalea Atkinse / přeložil a upravil: Miroslav Králík
Originální článek v anglickém jazyce si můžete přečíst na adrese http://home.earthlink.net/~steinrl/wcsword.htm
Tento příběh začnu vyprávěním o nejlepších mečířích Japonska, kteří jsou velice uznávaní a známí po celém Japonsku a světě do dnešní doby. Je to mistr Masamune a jeho žák mistr Muramasa. V Japonsku lidé věří, že osobnost, duše, každého mečíře se vnoří i do čepele jím kované. A i o tom bude tak trochu tento příběh.
Senzóa Muramasu narozený v roce 1341 ve vesnici Sendži, byl slavným žákem mistra Masamuneho. Byl vynikajícím mečířem, ovšem velice nevyrovnané a prudké povahy. Říkalo se o něm, že je dokonce šílený. A tato jeho povaha se vnořila i do čepelí jím kovaných. Lidé věřili, že meče které vykoval, lační po krvi a mohou svého majitele přimět spáchat vraždu, nebo sebevraždu. Pokud meč opustí sayu, nevrátí se zpět, dokud na sobě nepocítí krev. Proto byly tyto meče považovány za nositele neštěstí. Hlavně slavnému rodu šógunů Tokugawa se stali osudnými. Sám Tokugawa Iejasu se zranil dvakrát ostřím čepele slavného mistra Muramasu. Proto byly meče které Muramasa vyrobil, prohlášeny za nečestné, krvežíznivé a nedůstojné. A na těchto základech byly oficiálními experty pro zkoumání čepelí, vyškrtnuty ze seznamu výrobků mečířského cechu.
Ale o tom není tento příběh. Nás zajímá meč, který nese jméno Bílý Mrak. Tento meč vyrobil mistr Masatoshi, který byl žákem mistra Muramasu v provincii Isa. Ale záznamy jsou velice nejasné co se týče spojení těchto dvou mistrů mečířů. Snad i z onoho důvodu, že jakákoli spojitost s mistrem Muramasou nedodávala důvěryhodnost žádnému mečíři a jeho čepelím. Proto se záznamy ztratily nebo byly zničeny ze strachu z odvety rozhodující vlády.
Masatoshi byl první z generací vynikajících mečířů, který si po skončení studia otevřel svou vlastní školu v provincii Minó v Sakakuře a vykoval dnes tak slavný meč.
Bílý mrak byl vyroben někdy mezi lety 1504 – 1520 a je to první kvalitní reprezentace Muramasa školy. Jméno ,,Bílý mrak,, dostal meč díky bodům nad linkou kalení, hamonLinie mezi zakalenou a nezakalenou částí čepele - linie kalení. Hranice mezi temperovanou čás... More, které připomínají nafouklé bílé mraky. Tento meč byl testován i na kvalitu ostří 18. prosince roku 1659. Test prováděl mistr Hirata Juemon a zadávala si ho rodina Seishi.
Dva usvědčení zločinci byli určeni pro vykonání popravy a testování čepele. Byli dáni na kopec písku a svázáni lany. Bílý mrak prošel oběma těly a ještě prošel 25 centimetrů hluboko do písku. Písek byl používán proto, aby meč neutrpěl poškození při vykonání seku.
Ostré testy na vězních jako tento, jsou velice vzácné na mečích starých jako Bílý mrak. Snad i proto stoupla jeho vážnost v historických pramenech a v očích jeho pánů.
Detaily o meči
Délka čepele 70,8 cm
Zakřivení – sori 1,23 cm
Hrot velký ( o-kissaki )
Linka kalení – hamon rovné s nepravidelnostmi ( midareHamon nepravidelného tvaru. Všechny druhy hamon jsou midare kromě rovné suguha. More suguha ) s oblastí koshiba
Linka kalení hrotu – boshi kolo jako hlava buddhistické kamené sochy (jizo)
Textura oceli – hadaVzor oceli na těle meče. V průběhu kování čepele se materiál mnohokrát překládá, skováv... More vzor dřeva ( itame )
Řap meče – nakagoTrn meče. Neleštěná část čepele, která je skryta pod jílcem, rukojetí tsuka. More lodní trup ( furisode )