Etiketa a údržba japonského meče Budó Plzeň

Tomas Plzen w

Jelikož jsem již řadu let členem dojo Budó Plzeň, které se zabývá cestami Iaido a Jodo, přišlo mi jako dobrý nápad podělit se s kolegy o některé informace nabyté při studiu japonského meče. Nakonec jsem se dohodl se sensei na krátké přednášce o etiketě, manipulaci a údržbě meče. Přednáška byla dohodnuta na 24. 3. 2016 jako doplněk  pravidelné neformální schůzky členů oddílu.

Tomas Plzen w

Jelikož členové dojo jsou pečlivě seznámeni s etiketou tradiční pro naši školu Muso Shinden Ryu, rozhodl jsem se jim přiblížit etiketu „sběratelskou“ a „historickou“, ke které se při běžném cvičení nedostanou. Jedním z cílů přednášky bylo poukázat na velkou rozmanitost úhlů pohledu na japonský meč a tedy i na správnou manipulaci, údržbu a skladovaní.

Pro demonstraci jsem na setkání přinesl rekvizity (iaito, tantoAikuchi koshirae, repliku tsuby, sadu na údržbu a rozebírání meče). Účastníci měli také možnost prohlédnout si několik Zpravodajů Nihontó Kenkyukai.

Přednáška se nesla ve volnějším duchu s četnými doplňujícími dotazy. Velký zájem vzbudila dýka tantoAikuchi koshirae, která se v rámci výuky MSR nepoužívá, na které jsem demonstroval otevírání meče bez tsuby. V průběhu povídání se otázky stočily i obecně k japonskému meči, jeho historii či významu.

Věřím, že praktikující budo-ka mohou tyto přednášky/workshopy obohatit a pomoci jim v jejich cestě, či pochopení dalšího rozměru meče. Stejně tak interakce s budo-ka může významně pomoci sběrateli, či odborníkovi k pochopení druhé „praktické“ stránky meče.

Tomáš Suk