V sobotu 10.12.2016 se v Muzeu Policie ČR setkali současní i bývalí členové Nihontó Kenkyukai. Příchozí byli přivítání horkým čajem a čerstvými, domácími, škvarkovými bochánky. Zavzpomínat na začátky sekce meče si přišli i někteří zakládající členové: Zdeněk Hurník, Vladimír Hotovec, Aleš Lesczuk, Pavel Černý, Jiří Beránek, Zdeněk Peteřík, Rudolf Pap, Václav Pospíšil, Pavel Štumpa a Jindřich Zucker.
V počítačové prezentaci na velkoformátové televizi byli v úvodu vzpomenuti čestní členové, kteří nás v letošním roce opustili navždy. Paní Věra Čáslavská, pan Onoda Isao a pan Watanabe Takayuki (INOUE Hon-ami). Následoval přehled dvacetileté historie sekce japonského meče.
Na stolech podél zdi byly připraveny tiskové výstupy, vlastní publikace, odborná literatura, výrobky Aleše Leszcuka a meče připravené panem Jingu pro KANTEIObecně znamená prohlídka nebo lépe posouzení meče. Jde tedy o proces, při kterém se odborní... More.
Vzpomenuty byly osobnosti, které sehrály významnou roli při vzniku Nihontó Kenkyukai. Osobně se do vzpomínání zapojili i Zdeněk Hurník a Vladimír Hotovec.
Každý začínající sběratel a student japonských mečů ocení seminář Etikety, manipulace a údržby meče. Pořádáme jej každoročně i pro širokou veřejnost. V devadesátých letech sehrály významnou roli naše publikační výstupy, tištěné Bulletiny. Navštěvovány byly i praktické semináře, workshopy, pořádané v Příbrami, v Brně, v Turnově a v Písku.
Za připomenutí stojí i velké akce. Například výstava NIHONTO-2005 byla vyjímečná tím, že byly poprvé veřejnosti prezentovány nejen historické originály z Náprstkova muzea, ale významnou část expozice tvořily výrobky Pavla Bolfa, Pavla Řiháčka, Aleše Leszczuka, Milana Steckera, Jiřího Zdařila, Radovana Štofčíka a Miroslava Makovičky. Svou tradici má slavnost mečů KatanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More Matsuri.
Pravidelná setkávání členů, jednou za měsíc, získala ustálené pojmenování Hovory o meči.
Významný zdroj odborných informací skýtá spolupráce se polečností mečířů na Kyushu – Tsukushi Kenkokai.
V Kumamoto žijí naši učité vládnoucí mečem, šermíři AKIOSHI Horimitsu a NAKAGAWA Kinji.
Uvítat jsme u nás mohli také významné mečíře SO Masachika a MATSUBA Kunimasa.
Do programu setkání byla zařazena také KANTEIObecně znamená prohlídka nebo lépe posouzení meče. Jde tedy o proces, při kterém se odborní... More. Jingu-san pokytl meče: Sukesada sue-Koto katanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More Bizen-den; mumei sue-Koto wakizashiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More Bizen-den; mumei Muromachi wakizashiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More Soshu-den; Kanenobu Muromachi sunobi tantoKrátký japonský meč, obvykle definovaný délkou čepele nagasa do 30 cm, do 1 shaku, 11 palců.... More Bizen-den, Hirokuni Muromachi katanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More Yamato-den a mumei Shinshinto yoroidoshi Yamashiro-den.
Před dvaceti léty končila první valná hromada sekce meče tradičním čajovým obřadem v podání paní Darji Kawasumi. Toto výroční setkání završil moderním pojetím čajového obřadu Tomáš Suk.
bp