Cílem výstavy bylo především přiblížit návštěvníkům spektrum tvarů, provedení, materiálů, motivů a výzdobných technik používaných na mečovém příslušenství, především na tsubách. Soubor je složen z artefaktů ze soukromých sbírek. Na výstavě byly k vidění práce významných umělců, historicky cenné kusy, ale také záštity kuriózní nebo něčím konkrétním zajímavé.
Vernisáž 4. 9. 2019
Na vernisáži bylo přítomno přes 50 lidí.
Odborné přednášky 17. 9. 2019
Zhruba v polovině výstavy proběhla další událost rozdělená na poloviny. V první části Jakub Zeman promlouval o výzdobných technikách, které se používaly na záštity. Fundovaně představil jak krásu starých mečířských a platnéřských tsubZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More, tak mistrovské Soten záštity nebo tsubyZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More školy Goto.
Druhá polovina byla věnována motivům vyobrazovaných na záštitách. Tomáš Suk představil základní motivy z oblasti flóry, fauny, mýtických bytostí či předmětů denní potřeby.
Katalog výstavy
K výstavě byl již od počátku plánován katalog. Vzhledem k rozsahu výstavy bylo rozhodnuto, že v tištěné formě budou publikovány jen vybrané předměty doplněné o terminologický slovníček. Texty a fotografie do publikace zajistil Jakub Zeman. Tomáš Suk se ujal korektury, grafického návrhu a celkové realizace tisku.
Více najdete zde: https://nihonto.japan.cz/bulletiny-a-katalog/303-katalog-tsuba-2019