Výstava “Nihontō – Miecze z Japonii” instalovaná v Muzeu Japonského umění a technologií – Manggha v polském Krakowě probíhala od listopadu 2019 do konce února 2020. Předmětem výstavy byla prezentace mečů věhlasné školy Osafune ze sbírek japonského muzea BizenArchaická provincie Japonska, moderní prefektura Okayama. More Osafune.
Realizace výstavy souvisí s oslavou 100. výročí Polsko-Japonských vztahů a 25. výročí muzea Manggha.
Samotná výstava byla koncipována jako prezentace školy Osafune tradice BizenArchaická provincie Japonska, moderní prefektura Okayama. More od jejích počátků na konci období KamakuraObdobí Kamakura v letech 1185-1333. More, až po meče soudobé ShinsakutoZ hlediska historického původu lze japonské meče dělit do následujících základních skupin:... More.
Velký výstavní prostor obsadilo 37 mečů citlivě umístěných do vitrín. Doplňkem byl výběr příslušenství (zejména tsubyZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More) a jistá část expozice byla věnována technologii výroby meče, přes tavení tamahagane, překládání, skládání až po kalení (respektive použití jílu). Dostupný byl také video dokument prezentující výrobu.
Mezi pomyslné klenoty výstavy patřily 4 čepele z období KamakuraObdobí Kamakura v letech 1185-1333. More, z čehož jedna typu kogarasumaru zukuri.
Celkem bylo možné shlédnout čepele:
- KamakuraObdobí Kamakura v letech 1185-1333. More: 4
- NanbokuchoObdobí 1333-1392.: 7
- Muromachi: 12
- Azuchi-Momoyama: 2
- Shinto: 2
- Shinshinto: 3
- GendaitoModerní meče vyráběné po roce 1876. Také je to název pro období v historii meče od rok... More: 1
- ShinsakutoZ hlediska historického původu lze japonské meče dělit do následujících základních skupin:... More: 6
Na doprovodných panelech byly stručně vysvětleny základní principy výroby, historie a metalurgie japonského meče (NieMalé krystaly martenzitu jednotlivě viditelné pouhým okem. Malé zřetelné krystalické části... More, NioiKrystaly martenzitu nejsou jednotlivě rozeznatelné pouhým okem. Vzhledově jsou Nioi podobné ml... More, Utsuri). Velmi kladně hodnotím použití dvojjazyčných textů v PL a AJ.
Česká výprava
Výprava z České republiky čítající dva členy NK a dva milovníky mečů vyjela v poslední víkend výstavy 29. 2. 2020. Cesta z Prahy, dlouhá 6 hodin, uběhla v živém hovoru a v očekávání.
Na místě nás mile překvapila kvalita a množství propagačních materiálů a upomínkových předmětů. Skvělé je také vydání kompletního katalogu všech 37 mečů včetně fotodokumentace (celý meč + detail monouchiPrvní třetina čepele od yokote směrem k řapu nakago. More a nakagoTrn meče. Neleštěná část čepele, která je skryta pod jílcem, rukojetí tsuka. More).
Výstavu jsme prošli ve skupině a navzájem se upozorňovali na jednotlivé zajímavosti, či dobře čitelné hatarakiRůzné aktivity, metalurgické efekty v rámci nejen hamonu, vytvořené během procesu kalení. Vz... More na dané čepeli. Díky tomu jsme si všimli krásné mokume hadaVzor oceli na těle meče. V průběhu kování čepele se materiál mnohokrát překládá, skováv... More, výrazných nieMalé krystaly martenzitu jednotlivě viditelné pouhým okem. Malé zřetelné krystalické části... More, efektních chojiHamon sestávající z tvarů choji (kalící linie tvaru květu hřebíčku) , ale celková linie h... More hamonLinie mezi zakalenou a nezakalenou částí čepele - linie kalení. Hranice mezi temperovanou čás... More a skvělých hoso suguha hamonLinie mezi zakalenou a nezakalenou částí čepele - linie kalení. Hranice mezi temperovanou čás... More, utsuri, pěkného provedení orikaeshi meiPodpis nebo nápis, obvykle vyrytý na řapu meče. More, …
Výstava nás pohltila a první průchod nám zabral téměř 2 hodiny. To bohužel znamenalo téměř všechen náš čas, který jsme měli k dispozici. K nejzajímavějším exponátům jsme se v rychlosti vrátili a naposledy prohlédli detaily u mečů starých i nových mistrů.
Zakoupili jsme drobné předměty a katalogy a vyrazili zpět ku Praze.
www: https://manggha.pl/en/exhibition/nihonto-eng