Aukční výstava Bušidó
- Kdy: 20. 5. (vernisáž) až 15. 6. 2022 (dražba)
- Kde: Galerie Bold (U měšťanského pivovaru 6a, Praha 7)
- Vstup: Zdarma
- Více informací: https://www.arcimboldo.cz/cs/galerie/busido-cesta-valecnika
- Promo video: https://vimeo.com/user143175261?embedded=true&source=owner_portrait&owner=143175261
Přijměte pozvání na vernisáž výstavy dne 20. 5. od 18. hodin.
Galerie Bold pořádá výstavu Bušidó ve svých prostorách v Holešovicích (U měšťanského pivovaru 6, nedaleko DOXu). Výstava prezentuje unikátní kolekci výjmečných samurajských zbrojí a mečů.
Jedná se v českém prostředí o bezprecedentní počin, protože některé vystavené exponáty svou kvalitou nemají ekvivalenty v depozitářích státních sbírek včetně Národní galerie či Náprstkova Muzea. Kolekce vzácných zbrojí a mečů takovýchto kvalit je v Čechách vystavována vůbec poprvé.
Pro japonskou válečnickou vrstvu představovaly zbroje netoliko praktickou ochranu před nepřátelskými útoky v ohni bitev, ale i vyjádření samurajovy individuality, téměř mystický kontakt s předky rodu a vyjádření válečnické tradice předchozích generací. Zbroj se v době míru adjustovala do niky tokonoma, nejčestnějšího místa interiéru, a suplovala tak téměř roli plastiky, což bylo umocněno tím, že byla často doplněna antropomorfní obličejovou maskou menpó. O mečích se říkalo, že jsou duší samuraje, a stejně jako u zbrojí se v nich snoubila funkčnost s vysoce ceněným estetickým rozměrem.
Kolekce zahrnuje zbroj, kterou v 18. století věnoval šógun Tokugawa Jošimune knížeti ze Sacumy, přilba kabutó zhotovená Nobuie Mjóčinem či meč tačiDlouhý japonský meč používaný především pro boj z koňského hřbetu v období koto. Byla n... More, zhotovený koncem 13. století Rai Kunitošim, jedním z nejvýznamnějších japonských mečířů vůbec. Další z význačných mečů tačiDlouhý japonský meč používaný především pro boj z koňského hřbetu v období koto. Byla n... More byl zhotovený Sekišú Naocunou, věhlasným studentem samotného legendárního Masamuneho. Démonický charakter byl přisuzován mečům od mečíře Muramasy z provincie Ise na počátku 16. století. Jeho tvorba je zastoupena krátkým mečem wakizašiKrátký japonský meč, obecně definovaný délkou čepele mezi 30 až 60 cm, 1 shaku až 2 sha... More. Další vystavená katanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More od Hódžódži Kuniterua ze 17. století nese přípis, že při testu meče (tamešigiri) rozetnula tři lidská těla jedním sekem. Zbroje doplňují i dřevořezy například mistra Kunijošiho, jehož náměty jsou mimochodem nejčastěji reprodukovanou předlohou pro tradiční japonské tetování (wabori), dále zástěny bjóbu či soubor mečových záštit cubaZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More, de facto drobnou plastikou suplující úlohu samurajského šperku. CubyZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More na svých námětech zobrazující příběhy z legend, poezie či historie Japonska i Číny, přírodu, věčný zdroj japonské estetiky.
Výjmečný je i v českém prostředí poprvé vystavovaný cyklus sítotiskových grafik ,,Genpei“ význačného současného japonského umělce Hideo Takedy (1948 – ) na téma válek konce 12. století mezi Minamoty a Tairy, jejichž epický ethos v kronice Heike monogatari ovlivnil válečnickou tradici starého Japonska po staletí. Takeda, jehož přístup ke tradici s novými a často obskurními kontexty nám může připomínat dalšího velkého excentrika Arakiho, se chopil v Japonsku notoricky známých témat ze zmiňované válečné kroniky z počátku 13. století a posunul je do neopakovatelného světa dekorativní podivnosti a zneklidňující senzuálnosti.
Na vernisáži se můžeme těšit na tématický kulturní program, například zkoušku seku Tamešigiri, prováděnou historickým originálem – mečem katanaDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More z 18. století.
J. Zeman – kurátor výstavy