V květnu 2023 jsem odletěl na téměř 3 týdny do Japonska se šotoušema (to jsou blázni do veřejné dopravy, převážně vlaků a tramvají). Výlet byl v plánu již v květnu 2020, ale jistá pandemi z Asie to překazila. Z původního plánu vypadlo Hokkaidó a bylo nahrazeno ostrovem Šikoku.
Nejprve jsme pár dnů strávili v Tokiu. Tam jsme spali v Nihonbashi, kousek jižně od slavné čtvrti Akihabara plné maiden café a obchodů s postavičkama z anime a mangy. Pro mne, zvyklého hodně chodit, to bylo i v docházkové vzdálenosti od chrámu Sensó-ji a neofuturistického věžáku Tokyo Skytree. Dokončen byl v roce 2011 a je to nejvyšší budova Japonska. S 634 metry také třetí nejvyšší budova na světě. Lístky na vyhlídku se kupují na konkrétní čas a další volný časový blok byl docela za dlouho. Měl jsem tak čas dojít do muzea mečů (https://www.touken.or.jp/english/), které je pro mne také v zásadě v docházkové vzdálenosti od věže jihozápadním směrem, hned vedle řeky Sumida.
Tōken hakubutsukan se nachází vedle velmi starého a hezky upraveného parku Kyu-Yasuda a bylo otevřeno v roce 2018, po přemístění z Yoyogi. Vstupné pro dospělého je 1000 jenů, což je nějakých 157 korun. Nicméně jakkoliv moderně muzeum vypadá a také přilehlý park je pěkný, uvnitř toho k vidění tolik nebylo. V přízemí je obchůdek se suvenýry, kam se dá vstoupit i bez vstupenky. Nabízí sponky ve tvaru tsubZáštita - obecně kulatý kovový plát s centrálním klínovitým otvorem pro čepel (nasazuje s... More (mečových záštit), přívěšek na klíče ve tvaru katanyDlouhý japonský meč nošený za pásem obi ostřím nahoru, obecně definovaný délkou čepele n... More či pořadač na papíry s motivy mečů. Mají tu i sadu na čištění meče. Pak je v přízemí přednášková místnost a po pravé straně malá expozice, z nichž pochází většina mých fotek.
Druhé patro není volně přístupné. Je tam sál pro odborníky na pořádání workshopů. Expozice pro veřejnost se vstupenkou se nachází ve 3. patře a nesmí se v ní fotit. Je jen v jedné nepříliš velké místnosti a téma se mění periodicky. Popisky u exponátů jsou pouze v japonštině. Dostal jsem při vstupu jeden černobílý list A4, na kterém bylo schéma místnosti s očíslovanými exponáty. Pod ním pak tabulka s čísly a každé z nich mělo pár slov popisu anglicky, nic víc pro nejaponsky mluvícího člověka…
V květnu 2023 byla tématem výroba dřevěného uhlí v japonských milířích. Byly zde velkoformátové fotky současné pece, která dostala jakési ocenění jak jsem pochopil. Dále zde byly vystaveny nástroje používané k práci, včetně nějakých hrábí.
Fotografie stálé expozice:
Mnoho japonských mečů včetně souprav zde k vidění nebylo. Jen kolem deseti čepelí a souprav. Celou prohlídku jsem dokončil za 20 minut.
Muzeum a jeho okolí na mne zanechalo mnohem lepší dojem. Holt jsem měl smůlu na téma dočasné expozice. Od srpna do půlky října jsou vystavené soudobé meče a to by pro mne bylo mnohem zajímavější.
Tomáš Olšan