Workshop tsukamaki 2024

Dne 5. 5. byl ve spolupráci Nihonto Kenkyukai a oddílu Kenshokan dojo (Nakagawa ryu battojutsu) připraven workshop zaměřený na základní seznámení s oplétáním rukojeti japonského meče (tsukamaki). Přičemž cílem nebylo oplétání tsuky tradičním způsobem (jak je obvyklé u originálních mečů), ale především pro potřeby opravy poškozených opletů na mečích používaných při bojových uměních (iaito, shinken).

Role instruktorů se ujali Marin Pěch a Vladimír Bresto, kteří se oba věnují oplétání mečů (zejména tréninkových nebo vlastnoručně vyrobených).

Událost byla rozdělena na několika části:

  • V prvním bloku byla promítána krátká prezentace o tsukamaki, jeho variantách, stylech, vývoji v historii a také významu.
  • Následovalo promítání několika videí z dílny japonského tsukamakishi, která byla pořízena B. Plankou při jeho studijní návštěvě v Japonsku v roce 2006. Na videu bylo možné vidět správný tradiční postup oplétání včetně použití všech zásadních pomůcek.
  • V poslední a nejdůležitější části byl samotný workshop, který byl uveden ukázkou oplétání od obou instruktorů. Následně se přítomní pokoušeli na připravených tréninkových profilech provést oplet. Na konci proběhla ukázka motání ukončujícího uzlu makidome.

Workshop byl zaměřen na jednu ze základních variant opletu zvanou hineri maki (kroucený oplet), u kterého se vždy dvakrát přetáčí tsuka-ito. Oproti tradiční variantě (kdy je na spodní část ito aplikována kusune (směs pryskyřice matsuyani a oleje natane)) bylo použito rychleschnoucí lepidlo (což je vhodná náhražka jen u replik či mečů na cvičení).

Oba instruktoři svědomitě pomáhali všem přítomným, a tak měla většina účastníků na konci semináře hotových několik centimetrů pečlivě provedeného opletu. Kromě nabytých znalostí bylo možné si nakoupit tsuka-ito pro domácí cvičení, a nebo ručně vyrobené šídlo kujiri.

Oběma instruktorům děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

T. Suk